Szőrös testű, sajátságos szárnyszerkezetű repülő ősgyíkok
Teljesen egyedi tulajdonságokat fedeztek föl brazil kutatók egy Kínából előkerült szárnyas ősgyík, egy pteroszaurusz szinte teljes épségben fönnmaradt fosszíliájának vizsgálata során.
A Discovery News beszámolója szerint a vizsgált állat egy Jeholopterus ninchengensis 130-140 millió évvel ezelőtt – a jura időszak végén vagy a kréta elején – élt felnőtt példánya volt. Az ősmaradvány vizsgálata alapján arra lehet következtetni, hogy a pteroszauruszok melegvérűek voltak, rovarokkal táplálkoztak, és feltehetőleg fákon éltek. A megőrződött lágyszövetek vizsgálata során a szakemberek kiderítették, hogy a szárnyas gyík testét szőrzet borította, szárnyainak pedig egész sajátságos szerkezete volt.
A Jeholopterus ninchengensis kiterjesztett szárnyszélessége elérte az 1 métert. A szárnyas gyík összetett szárnymembránrendszer segítségével emelkedett a levegőbe. E membránok a gyíkok teste és a rendkívüli módon meghosszabbodott „ujjaik” mindegyike között feszültek. A membránok három rétegből álltak, az őket alkotó strukturális szálak minden rétegben más és más irányban haladtak, valóságos hálót alkotva.
„Úgy véljük, hogy ez a pteroszaurusz a levegőbe emelkedve képes volt állítani a szárnymembránjait, ezzel is növelve a repülési kapacitást. A membránokat alkotó szálak pedig biztosították a szárnyak szilárdságát” – fejtette ki Alexander Kellner, a Rio de Janeirói Nemzeti Múzeum paleontológusa, a lelettel kapcsolatos kutatási eredményeket bemutató, az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia
folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legutóbbi számában publikált tanulmány vezető szerzője.
A világ egyik vezető pteroszaurusz-szakértőjének számító Fabio Dalla Vecchia olasz paleontológus szerint a legmeglepőbb felfedezés, amelyet a Jeholopterus ninchengensisszel kapcsolatban tettek, hogy szárnymembránja három rétegből áll, s benne a szálak hálós szerkezetet formálnak. „Ilyesmit nem tapasztaltunk más szárnyas gyíkok esetében. Ez viszont azt jelenti, hogy nem az összes pteroszaurusz rendelkezett azonos szárnyszerkezettel” – hangsúlyozta Fabio Dalla Vecchia.
A tanulmány beszámol a Jeholopterus ninchengensis testét és részben a szárnymembránokat borító „szőrzetről” is, amely szerkezetét tekintve lényegesen különbözik az emlősök kültakarójától. „Ez a pteroszaurusz bizonyos lágy részek, illetve a szárny, a szőrzet és a karmok tekintetében is teljes mértékben különbözik bármilyen ma élő szervezettől” – jelentette ki Kellner. Az ősgyík hosszú karmai arra engednek következtetni, hogy ügyesen kapaszkodott, ezért valószínűleg a fákon élhetett.
Kapcsolódó cikk:
Miniatűr repülő őshüllőt fedeztek fel