Fotók a National Geographic Channel e heti filmjeiből

Egy-egy kép, és rövid leírás a filmekről
Augusztus 24., 20.00
Ínycsiklandó ízutazás II 13/3. rész: Tasmánia ízei
Az ínycsiklandó sorozat a világ legkülönbözőbb tájaira repíti el a nézőket, hogy megmutassa: Chilétől Olaszországig az egyes nemzetek és népcsoportok miként “hozzák ki” a legjobbat a lakóhelyükön megtalálható hagyományos alapanyagokból. Az Ausztrália délkeleti csücskétől csak egy tengerszoros által elválasztott Tasmaniát éghajlata, vizei, legelői és talajai mind-mind arra “ítélik”, hogy a régió éléskamrája és a világ luxus élelmicikk-ellátója legyen. Ezt a tényt ismerték fel az epizód élelmes főszeplői: egy marhatenyésztő, egy szarvasgomba-termesztő, egy különc füstölőmester és egy tésztaételekre szakosodott világhírű séf…
Augusztus 24., 17.00
A tevék birodalma
A tevefélék már 45 millió éve jelen vannak bolygónkon, s ezen hosszú idő alatt sikerrel népesítették be Földünk néhány legbarátságtalanabb vidékét. Filmünkben végigkísérjük a tevefélék családjának történetét, és megvizsgáljuk, hogy e kivételes állatok minek köszönhetik legendába illő szívósságukat és alkalmazkodóképességüket. A történet a történelem előtti Észak-Amerikában kezdődik, majd Dél-Amerika hegyvidékein, Mongólia végtelen pusztaságain és Ausztrália isten háta mögötti területein keresztül Dubaiba érkezik, hogy napjaink legmodernebb genetikai laboratóriumainak mélyén folytatódjék…
Augusztus 25., 22.00
Különleges építmények: Jégtörők
A sarkvidéki tengerek 10-15 méter vastag jégpáncéljának megrepesztéséhez imponáló erő kell – feltartóztathatatlan őserő, mellyel csak a jégtörők rendelkeznek. Ezeknek a behemótoknak a szerepe tehát túlbecsülhetetlen a világgazdaságban, nélkülük a Föld jónéhány hajózási útvonala szó szerint “bezárhatna” a téli hónapokra. A mérnökökön azonban nem múlik semmi, a közelmúltban például nekifogtak a világ leghatalmasabb, áruszállításra is alkalmas jégtörője megalkotásának… Az izgalmas film e sarkvidéki “szuperhajó” tervezési és építési munkálatait követi nyomon.
Augusztus 25., 23.00
Gyilkos ciklon Mianmarban
A Nargis nevű ciklon 2008 május elején csapott le Mianmar délnyugati partvidékére, óránként 190-240 kilométer közötti sebességgel örvénylő széllel. A viharban országszerte több mint húszezer épület dőlt romba, többségük az Irrawaddy folyó alacsonyan fekvő deltájában. A katonai junta vezette ország – a volt Burma – legnagyobb városa, Rangun áram- és vízszolgáltatás nélkül maradt, nem működött sem a telefon-, sem pedig az internet-hálózat. Az utcákat épületekről lehullott törmelék, kidőlt fák és letörött ágak lepték el. A katasztrófában 30 ezer ember vesztette életét, az ENSZ élelmezési világprogramja szerint a hajléktalanná vált emberek száma elérheti az egymilliót is.
Augusztus 26., 17.00
Farkasok szerte a világon
A farkas azon balszerencsés állatok közé tartozik, melyekre az ember a gonosz megtestesítőjeként tekint, és melyeket indokolt vagy indokolatlan félelmében már-már mitikus tulajdonságokkal ruház fel. Bár a világ legelterjedtebb és legsikeresebb vadászai közé tartozó ragadozó évezredeken át eleink társa volt, ma is tartunk tőle és rendületlenül irtjuk őket. A film Észak-Amerika, Európa és Ázsia erdőségeibe látogat, hogy megmutassa a farkasok igazi arcát, és megpróbálja tisztázni őket az igaztalan vádak alól.
Augusztus 26., 22.00
Romanovok: az eltűnt holttestek
Amikor a bolsevikok 1918 májusában lelőtték II. Miklós cárt és családját, felröppent a pletyka, hogy a gyerekek egy része megúszta a mészárlást. A szóbeszéd beigazolódni látszott, amikor a családi sírt 1991-ben kihantolták, és a szakértők két testtel kevesebbet találtak a kelleténél. Az elmúlt évben azonban újabb fordulat állt be az ügyben: a kutatók 44 csontdarabra bukkantak az uralkodói nyughelytől 70 méterre, egy másik sírhantban. A Kreml engedélyezte a csontok elemzését, így most a Romanovok rejtélye egyszer s mindenkorra megoldódni látszik…
Augusztus 27., 22.00
Hosszúszárnyú bálnák: az óceán óriásai
Ha a bálnák a tengerek leghatalmasabb, legintelligensebb és legtalányosabb vadászai, akkor a hosszúszárnyú bálnák fajtájuk lenyűgöző testi erővel, kecsességgel és énektudással megáldott ikonjai. A filmben – a National Geographic állatokra szerelhető kémkamerái segítségével – a tengerek eme nehezen megfigyelhető óriásainak az életébe pillanthatunk bele, a kivételes technikának köszönhetően intim közelségből. Tanúi lehetünk az udvaralás bonyolult szabályok szerint zajló folyamatának, megfigyelhetjük anya és kicsinye meghitt együttlétét, és – most először – bravúros felvételeket láthatunk arról, hogy egy fiatal borjú miként sajátítja el a túléléséhez szükséges legfontosabb ismereteket idősebb társaitól…
Augusztus 27., 21.00
Ifjabb Cousteau kalandjai II 4/4. rész: Orkák
A kardszárnyú delfin a Föld legkomplexebb és legelterjedtebb tengeri faja, élőhelye az Északi-sarkvidéktől egészen az Antarktiszig terjed. Kis túlzással az óceánok urának is nevezhetnénk tehát az orkákat, ám most mégis bajban vannak, mert a becslések szerint egyedszámuk százezer alá csökkent. A filmben a helyzet sürgető voltát felismerve Jean-Michel Cousteau egy kutatócsoport élén útra kel, hogy az Atlanti- és a Csendes-óceán vizeit járva a korábbinál pontosabb képet kapjon az orkák életmódjáról és a rájuk leselkedő veszélyekről.
Augusztus 28., 22.00
El Camino: A Szent Jakab-út 6/5. rész: Kasztília, Spanyolország központja
A galíciai Santiago de Compostelába vezető Szent Jakab-út ösvényeit több mint ezer éve koptatják a zarándokok; a sorozatban a spanyol zenész, Xoel Lopez is nekiindul a maga hosszú vándorlásának, kezében a Codex Calixtinus-szal, a világ talán legelső útikönyvével… Az epizódban Xoel a végtelenbe nyúló kopár fennsíkok földjére, Ó-Kasztíliába érkezik, mely egykor Spanyolország – sőt az egész világ – középpontjának számított. Itt a zarándokok már nagyobb csoportokba verődve haladnak az úton, aminek történetmesélés szempontjából megvannak a maga előnyei – de a hátrányai is, a magányra és elmélyülésre vágyó utas számára. A Castrojeriz nevű városkában mindazonáltal páratlan spirituális élmény részesévé válik Xoel: lehetősége nyílik megszólaltatni a templom sok évszázados orgonáját, melynek sípjai egészen különlegesen szólnak, köszönhetően a bennük fészket rakott történelemnek…
Augusztus 28., 21.00
Veszélyes autózás 4/4. rész: Irány a dzsungel!
A sorozatban a nyughatatlan világutazó, Marsh Mokhtari olyan helyekre jut el olyan időben, ahova és amikor más nemigen vágyik a mostoha időjárási és terepviszonyok miatt. Az epizódban Marsh a híres-hírhedt panamai dzsungelbe, a Darien Gap-be látogat. A mocsaras esőerdő nem túlzottan hívogató, hisz sűrűjében csak úgy hemzsegnek a különféle veszélyes állatok és a még náluk is veszélyesebb kolumbiai gerillák…
Augusztus 29., 19.00
Villámtársadalom
A Koreai Köztársaság a sebesség és a kívánságok azonnali teljesülésének az országa. Igazi “villámtársadalom” ez, melynek a javakkal kapcsolatos szolgenje akár ez is lehetne: “Minél gyorsabban kapod meg, annál többet ér.” Így aztán Dél-Koerában virágkorukat élik a csomagküldő szolgálatok; az embernek csak tárcsáznia vagy kattintania kell, és a kiválasztott árucikk máris megindul otthona felé egy futár biciklijének, motorjának, autójának vagy teherautójának a csomagtaróján vagy rakterében…
Augusztus 29., 21.00
Egyiptom: a halottak titkai
A fáraók, királysírok és izgalmas ásatások földjére már számtalan gyönyörű film kalauzolt el minket, hogy feltárja előttünk az ókori egyiptomiak életét. Ezen alkotások azonban egy bizonyos ponton kivétel nélkül megtorpantak: az egykori uralkodók és alattvalók halálának pillanatánál. Filmünk most átlépi e mágikus küszöböt, és elismert szakértők és látványos vízuális megoldások segítségével rendhagyó expedíciót indít arra az egyszerre meseszép, rémisztő és kihívásokkal teli tájra, melyen az ókori egypitomiaknak kellett végigvándorolniuk haláluk után.
Augusztus 30., 21.00
Egy ázsiai légiparádé kulisszái mögött
Az ‘Asian Aerospace’ Ázsia legnagyobb – látványos légibemutatókkal egybekötött – repülőgép-kiállítása és -vására, melynek hosszú ideig Szingapúr adott otthont. A rendezvény azonban a közelmúltban Hongkongba költözött, s a régi helyszín turistacsalogató légiparádé nélkül maradt. Ezzel a szingapúri kormány döntéshelyszetbe került: vagy beletörődik a vereségbe, vagy létrehoz egy új bemutatót, mely minden tekintetben lekörözi a hűtlenné vált Asian Aerospace-t…
Augusztus 30., 23.00
Mindennapi tudomány VII: Big bang – az ősrobbanás
13, 7 milliárd évvel ezelőtt még semmi sem volt azon a helyen, ahol ma a világegyetem található – se tér, se idő, se anyag. A Big Bang, azaz az ősrobbanás azonban mindent megváltoztatott, s kialakultak a mai dimenziók keretei. De vajon mi történt a kritikus első három másodpercben? A film az univerzum történetének legfordulatosabb, legizgalmasabb és legfontosabb időszakának eseményeit tárja a nézők elé a legújabb tudományos eredmények felhasználásával.