A világ legparányibb nyomtatott műalkotása
A méter egymilliomod része az átmérője annak a Napot ábrázoló rajznak, amelyet az IBM amerikai számítástechnikai óriásvállalat nanotechnológiai módszerrel nyomtatott szilikonra.
[A szakértők Robert Fludd 17. századi angol filozófus rajzát nyomtatták ki 20 ezer aranyrészecskékből álló „tintával”. Mindegyik aranyszemcse mérete 60 nanométer volt, azaz a vörösvértesteknél 100 kisebb. A nyomtatási eljárás tulajdonképpen azt demonstrálja, hogy a kutatók ma már nanoméretű részecskéket is képesek precízen a megfelelő helyre illeszteni.
Az új nanotechnológiai nyomtatási módszer remélhetőleg nanoáramkörök készítésére és parányi, betegségek felderítését segítő szenzorok előállítására is alkalmas lesz.
Az eljárás eddig túl drága és időigényes volt, de az IBM állítása szerint ezeket a nehézségeket most sikerült leküzdeni. A mostani fejlesztést a zürichi műszaki egyetem közreműködésével valósították meg.
A számítógépes chipek leendő generációja – amelyet az idén kezd el gyártani az IBM – 45 nanométeres tranzisztorokat is tartalmaz majd.
A nanotechnológia a tudomány egyik legígéretesebb területe, s az atomok, molekulák szintjéről történő építkezést jelenti. Egy nanométer a milliméter egymilliomod része.