Madárszerű dinoszaurusz Kínából

Az a négyszárnyú dinoszaurusz lehet a hiányzó evolúciós láncszem a hüllők és a madarak között, amelynek maradványait Kína északkeleti részén, Liaoning-tartományban tárták föl a kutatók.
A paleontológusok két különböző helyszínen két egyed maradványait fedezték fel – az egyik csupán részlegesen maradt fenn, s az év elején került elő. A másikra, amely igen jó állapotban vészelte át az évmilliókat, a közelmúltban bukkantak.
A vizsgálatokat irányító Hszing Hszü, a Kínai Tudományos Akadémia professzora szerint az Anchiornis huxleyi nevű négyszárnyú dinoszaurusz 160 millió évvel ezelőtt, a jura időszakban élt. Méretét tekintve akkora volt mint egy megtermett tyúk: testhossza nem érte el az 50 centimétert, koponyája pedig mindössze 6 centiméteres volt.
Hszing Hszü elmondta, hogy a leletek fényében igen valószínű, hogy a madarak a 160 millió évvel ezelőtt élt kistestű, négyszárnyú dinoszauruszok leszármazottai. Az Anchiornis huxleyi lehet az összekötő kapocs a teropodák, azaz a hüllőmedencéjű dinoszauruszok két lábon járó csoportja, valamint a madarak között.
„Az állat abban az időszakban élt, amikor feltételezéseink szerint a madarak ősének kellett megjelennie” – fejtette ki a professzor.
Az igen jó állapotban fennmaradt fosszília vizsgálata alapján a kínai paleontológusok arra a következtetésre jutottak, hogy az Anchiornis huxleyi mind a négy végtagját, valamint a farkát is hosszú tollazat borította, arra utalva, hogy a „négyszárnyú” állapot az átmenetet képezte a madarak kifejlődése felé vezető úton.
Forrás: The Guardian
Az átmenet kérdése a jó állapotban fennmaradt fosszíliák hiánya miatt még mindig nem teljesen világos a szakemberek előtt. A tudósok közül sokan úgy vélekednek, hogy a legkorábbi madárszerű dinoszauruszok maradványai oly késői rétegekben jelennek meg, hogy nem lehetnek a madarak valódi ősei. A kínai kutatók hangsúlyozták, hogy a fosszíliák jelenléte az adott kőzetrétegben hatékonyan megcáfolja azokat a nézeteket, amelyek szerint a madárszerű dinoszauruszok túl későn jelentek meg ahhoz, hogy a madarak ősei lehetnének.
A kínai szakemberek szerint az Anchiornis huxleyi az ismert legkorábbi madárszerű dinoszaurusz, tízmillió évvel régebbi, mint a németországi Solenhofen mellett megtalált Archaeopteryx, a legkorábbi ismert primitív madár.
Kapcsolódó cikkek: