A legfélelmetesebb harapású hal
Egyy tanulmány szerint a tengereket 360 millió évvel ezelőtt uraló, kisbusz méretű páncélos hal állkapcsa olyan erős volt, amely mellett egy fehér cápa harapása csak csipegetésnek tűnne.
A Dunkleosteus terreli nevű félelmetes ragadozó a páncélos porcoshalak (Placodermi) közé tartozott, mely halak testét tagolt páncéllemezek borították. A Dunkleosteus a késő devonban élt, 415–360 millió éve, és valószínűleg elérte a 10 méteres hosszúságot. Más páncélos halakat és ősi cápákat zsákmányolt, így a mozgékonyság és az erős állkapocs nélkülözhetetlen volt számára.
Egy amerikai tudóspár elkészítette a Dunkleosteus koponyájának számítógépes modelljét. Ennek alapján azt állítják, hogy a halnak rendkívüli izom- és ízületrendszere volt, amely lehetővé tette, hogy az állat ijesztő gyorsasággal és hatalmas erővel nyissa ki és csukja össze éles pengékkel fölfegyverzett állkapcsát.
Képes volt a másodperc ötvened része alatt kitárni és összecsattintani az állkapcsát, amit az a szívóerő is segített, amellyel a tehetetlen áldozatot a gyomrába szippantotta. Az állkapcsa csúcsán ülő, borotvaéles kettős tépőfogakkal több mint 4400 newton, hátsó foglemezeivel pedig legalább 5300 newton erőt tudott kifejteni, ami hozzávetőleg a kétszerese a fehér cápa harapóerejének.
„Ez a harapási erő nagyobb bármelyik élő vagy fosszilis halénál, és a legerősebb állati harapások közé tartozik” – jelentette ki Philip Anderson, a Chicagói Egyetem és Mark Westneat, a chicagói Field Természettudományi Múzeum munkatársa, a Biology Letters tudományos folyóiratban megjelent cikk két szerzője. – „Ennél is nagyobb harapási erőről csak néhány rendkívül nagy aligátor és dinoszaurusz esetében számoltak be.”
A számítógépes modellt egy hat méter hosszú és egy tonnát nyomó kifejlett állat alapján készítették. Jelenleg úgy vélik, hogy a legerősebb harapása a Tyrannosaurus rexnek lehetett. Néhány szakértő becslése szerint a Tyrannosaurus akár 13 400 newtonos erővel is morzsolhatta a csontokat, bár ezt az értéket sokan túlzónak tartják.