Ármány és szerelem
Valljuk be – mi, állatok lenézzük a növényeket. Akiből dől a butaság, arra fitymálóan azt mondjuk: „zöldségeket beszél”, a magatehetetlen, gyámoltalan ember meg „csak vegetál”. Pedig hát a növények, köszönik szépen, remekül boldogulnak, sőt már sok millió évvel azelőtt is remekül boldogultak, hogy felbukkantunk az életükben. Hogy mi az orchideák sikerének titka? Egyetlen
szóval: az átverés.
Írta Michael Pollan, fényképezte Christian Ziegler
Részlet a Magazin novemberi lapszámából.
Miközben mi, emberek, a helyváltoztatásban, a tudatos létben és a nyelv használatában képeztük tovább magunkat, a növények is keményen dolgoztak a maguk trükkjein. Ne feledjük, az ő létüket egy perdöntő körülmény befolyásolja: az ugyanis, hogy röghöz kötöttek. Mármost ha képtelen változtatni a helyét, hogyan terjessze génjeit a nagyvilágban? Nos, egyrészt legyen járatos a biokémia, a biotechnológia és a színtan tudományában, másrészt találja meg az úgynevezett magasabbrendű lények (köztük a jelenlegi csúcsmodell, az ember) manipulálásának útját-módját.
|
E tekintetben különösen sikeresnek bizonyult a virágos növények egyik legnépesebb és legváltozatosabb családja. Huszonötezer fajukkal az orchideák hat kontinenst népesítettek be az elmúlt 80 millió esztendőben – szinte minden élőhelyet meghódítottak kerek e világon a nyugat-ausztráliai sivatagoktól a közép-amerikai felhőerdőkig, a fák lombkoronájától a talajszintig, a mediterrán vidékek hegyormaitól a városi lakásokig, irodákig, éttermekig.
|
Hogy mi az orchideák sikerének titka? Egyetlen szóval: az átverés. Akadnak ugyan becsületes szándékúak is közöttük – ők valóban megjutalmazzák, étekkel kínálják a pollenjüket növényről
növényre cipelő rovarokat és madarakat. Ám az orchideák jó harmada (persze öntudatlanul) már réges-rég kifundálta, hogyan spórolhatja meg a nektártermeléshez szükséges energiát, egyszersmind növelheti szaporodási esélyeit, ha inkább különféle ravasz cselekhez folyamodik. Látvány, illat, tapintási inger, vagy mindhárom együttese – ezer meg ezer változata van az orchideák trükkjeinek. Némelyik álnokul a nektártermelő virágok küllemét utánozza, finom nedűvel kecsegtetve a méheket.
|
A Dracula nemzetség egyik orchideája dögletes bűzkavalkáddal csalogatja a szúnyogokat: a gomba, a rothadó hús, de még a macskavizelet és a kakis babapelenka szagát is beveti. (Elhihetik, magam is szagoltam!)
Más orchideák búvóhelyet ígérnek, szűk járatra, rovarmenedékre hajazó virágformát öltenek. Megint mások a menekülő hím méh alakját utánozzák abban a reményben, hogy ezzel területszerző harcot provokálhatnak a méhek között – és közben szépen beporzódhatnak. Ám talán mind közül a legkörmönfontabbak a szexuális szolgáltatásokat hirdető orchideafélék. Nem is akármilyen élményt kínálnak hiszékeny áldozatuknak: enyhén szólva extrém szexszel kecsegtetik…
|
Orchideaszexre kíváncsian utaztam nemrég Szardíniára. Itália nyugati partjaitól 190 kilométerre található ez a gyéren lakott, dimbes-dombos, orchideáiról messze földön nevezetes sziget. Ami engem illet, legfőképpen az egyik legtrükkösebb és legkomiszabb orchideacsapatra, a bangófélék nemzetségére (Ophrys) voltam kíváncsi.
Mit ír róluk a botanikus utazó? Az nagyszerű fotók kíséretében a Magazin decemberi lapszámában olvasható.