Újraindultak a „Gólyavári esték”
A Gólyavári esték keretében Klasszikus-antiklasszikus– Európai gyökerek, európai identitás címmel tart előadást Dr. Szabó Miklós professzor 2009. december 9-én az ELTE BTK-n
A Gólyavári esték a 80-as és 90-es években a legkülönbözőbb természeti és társadalmi jelenségek magyarázatára születtek. Az ELTE Bölcsészettudományi Kara most humán előadások elindításával igyekszik feleleveníteni a nagymúltú Gólyavári esték hagyományát.
A havonta megrendezendő előadássorozaton a humán tudományok aktuális kérdéseiről tartanak előadást a hazai tudományos élet legelismertebb bölcsész professzorai.
Szabó Miklós 1989 óta az ELTE professzora, 1993 és 1999 között az ELTE rektora volt. Fő kutatási területe a görög művészet, illetve a kelta régészet. Monográfiája jelent meg Olaszországban a boiótiai archikus agyagszobrászatról; számos külföldön kiadott kelta tárgyú könyv szerzője, illetve társszerzője. 1988 óta a bibractei (Mont Beuvray) magyar ásatás vezetője. 1991-ben a velencei Palazzo Grassiban bemutatott kelta kiállítás egyik igazgatója volt.
A klasszikus-antiklasszikus szembeállításnak azért van még ma is aktualitása a professzor szerint, mert az 1990-es évek elejétől világossá vált: az európai egység megteremtése nem csak politikai és gazdasági, hanem történeti probléma is. Vagyis, megindult a közös történeti gyökerek, kulturális és művészeti hagyományok feltárása, amely szükségszerűen magával hozta a klasszikus-antiklasszikus ellentét vizsgálatát is.
A Gólyavári esték előadásai mindenki számára nyitottak és ingyenesek. Helyfoglalás, további információ a golyavariestek.hu oldalon.
|