A klímaváltozás a mélytengerek élővilágát is befolyásolja
Amerikai kutatók szerint a jégkorszak idején a trópusi mélytengeri fajok jelentősen megritkultak. A klímaváltozás e régió élővilágára sokkal nagyobb hatással van, mint azt eddig feltételezték.
A Földön mindenütt, így a mélytengerekben is a sarkköröktől az Egyenlítő felé haladva növekszik az élővilág fajbeli sokszínűsége. Ez az általános szabály érvényesült az elmúlt 36 millió évben – olvasható Moriaki Yasuhara, a washingtoni Smithsonian Intézet kutatójának az Amerikai Tudományos Akadémia tudományos szakfolyóiratában, a PNAS-ban publikált tanulmányában.
A legújabb, a trópusi mélytengerekben, Brazília partjainál végzett fúrások azonban azt mutatják, hogy a tengereknek ez a része sokkal instabilabb, ökoszisztémája sokkal érzékenyebben reagál a hőmérséklet-ingadozásokra, mint azt korábban feltételezték. A kutatók megfigyelték, hogy az apró kagylósrákok (Ostracoda) legfontosabb csoportjának nagysága az elmúlt 500 ezer évben jelentősen csökkent. Ezek az érzékeny állatok a mélytengerek élővilágának megbízható indikátoraiként is szolgálnak.
A kutási eredmények azt mutatják, hogy a jégkorszak során a fajok sokszínűsége a jég előrenyomulása idején (glaciális) egyötödére csökkent a köztes melegebb időszakokhoz képest, amikor a jég visszahúzódott (interglaciális). A mélyebb tengerszinteken élő állatközösségek világszerte egyre inkább homogenizálódtak, és beálltak egy olyan értékre, amely korábban északabbi illetve a déli félgömbön délebbi szélességi körökre volt jellemző.
Bár a szakemberek szerint ez várható reakció volt a különböző jégkorszakokra, ennek ellenére meglepte őket, hogy a trópusi mélytengereket is ilyen erősen befolyásolja ez a hatás.
Kapcsolódó cikk:
Elképesztően változatos a mélytengerek élővilága