Kiemelkedő hazai tudományos sikerek 2009-ből

Tekintsük át, melyek voltak a legérdekesebb, legsikeresebb magyar tudományos kutatási eredmények, amelyekről a National Geographic Online is tudósított!
Ismeretlen Árpád-kori falut tártak fel a Hajógyári-szigeten
A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) régészei korábban ismeretlen középkori települést tártak fel a Hajógyári-sziget Nagy-szigetén.
A részletek itt>>
Lékelt koponya az M0-on feltárt honfoglalás kori temetőből
Szintén a BTM régészeinek sikere. Nyolc honfoglalás kori sír került elő az épülő körgyűrű nyomvonalán. Az egyik férfisírnál a honfoglalóknál széles körben dívó koponyalékelés nyomait is felfedezték.
A részletek itt>>
Földtani atlasz turistáknak
Kitűnő felvételekkel illusztrált, szakszerű, ugyanakkor közérthető leírásokat tartalmazó geológiai atlaszt adott ki a MÁFI, a hazai földtan bázisintézménye. A mű elsősorban nem a szakemberek, hanem a téma iránt érdeklődők és a turisták számára készült. A földtudományi ismeretterjesztés kiemelkedő minőségű darabja abszolút unikumnak számít a hazai piacon.
A részletek itt>>
A mi Janusunknak csak egy arca van
Júliusban fény derült Janus Pannonius igazi arcára, hiszen a Természettudományi Múzeum Embertani Tárában az 1991-ben megtalált koponya alapján elkészítették a költő fejszobrát . Elképzelhető, hogy a pécsi Barbakán-kertben felállított szobron sokat látott arc talán nem a híres humanista költőé?
A részletek itt>>
Magyarok is vizsgálják az Univerzum születésének visszhangját
Hogyan nézhetett ki a Világegyetem a születését követő legkorábbi időpillanatokban? Az ELTE-n alapított Eötvös Gravity Research Group (EGRG) tagjai olyan különleges, a gravitációs hullámok kimutatásánál is használt mérőberendezést (infrahang-mikrofont) építenek, amelyek elősegítik az Univerzum korai szakaszából, az Ősrobbanásból származó jelek érzékelését.
A részletek itt>>
A kutyának való: Magyar kutatók sikere
Az ELTE Etológia Tanszéke Családi Kutya Programjának célja tudományos módszerekkel vizsgálva megismerni és megérteni, hogyan viselkednek és gondolkodnak a kutyák, ami által többet megtudhatunk az emberi evolúcióról is. A nemzetközi tudományos világ egyik legrangosabb folyóirata, a Science méltónak találta a kutatásokat arra, hogy egy hosszabb riportban foglalkozzon a témával.
A részletek itt>>
Veszélyeztetett halak spermabankja
A halak ivarsejtjeinek mélyhűtése lehetővé teszi akár korlátlan idejű tárolásukat, amelynek segítségével ritka és veszélyeztetett fajok fennmaradása is biztosítható. A gödöllői Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának Halgazdálkodási Tanszéke szlovén kollégákkal együttműködve két éve vesz részt e munkában.
A részletek itt>>
Angol nyelvű országismertető térképekben
Se nem atlasz, se nem könyv, inkább bőséges magyarázattal ellátott tematikus térképek sorozata Magyarországról. Az MTA Földrajztudományi Kutatóintézetének (MTA FKI) új kiadványa előtt húsz évig nem adtak ki hazánkról átfogó térképsorozatot.
A részletek itt>>