Hihetetlenül gyors ütemben zajlik az evolúció
Meglepő eredményre jutottak azok a német fejlődésbiológusok, akiknek első ízben sikerült megmérniük az evolúció sebességét.
A Der Standard című osztrák lap online kiadásának tudósítása szerint a kutatók kiderítették, hogy az örökítőanyag minden egyes építőeleme átlagosan 143 millió generációnként mutálódik. „Ez rendkívül gyors tempónak számít” – olvasható a tübingeni Max Planck Fejlődésbiológiai Intézet munkatársainak megállapítása a tekintélyes Science című folyóiratban publikált tanulmányukban.
Az evolúció most mért sebessége megmagyarázza, hogy például miért veszítenek hatásukból a gyomirtók mindössze néhány év elteltével.
A tübingeni kutatók kísérletük során egy kis virágos lágyszárú, a lúdfű (Arabidopsis thaliana) genetikai fejlődését vizsgálták. 30 generáción keresztül követték nyomon a növényfaj alakulását, elváltozásokat keresve a növény örökítőanyagában. A szakemberek arra az eredményre jutottak, hogy egy DNS-építőelem egy generáción belül egy a 143 millióhoz valószínűséggel változik meg.
„Ha belegondolunk, hogy csupán egyetlen egyed örökítőanyagát mennyi DNS-építőelem alkotja, és hogy egy fajon belül mennyi egyed létezik, összességében hihetetlen sebességet kapunk” – mutattak rá a kutatók. Az evolúció ilyen gyors üteme által az élőlények néhány generáció alatt alkalmazkodhatnak az új körülményekhez. Így lesznek ellenállóak tehát a gyomok is az irtószerekkel szemben.
A kutatók feltételezik, hogy mutációk az embernél is hasonló gyakorisággal fordulnak elő. A Földön jelenleg élő közel hétmilliárd ember esetében így minden egyes DNS-építőelem mutálódik folyamatosan valahol a bolygón.
Kapcsolódó cikkek: