Fordított evolúció: a „kemény” férgek is meglágyulhatnak…
Egyes férgek mérgekkel teli vízben is képesek a túlélésre. A jelenség nem új, az azonban igen, hogy ha megszűnik a méregforrás, a férgek elveszítik ellenálló-képességüket.
Amerikai kutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy a nehézfémekkel szennyezett vízben élő, Limnodrilus hoffmeisteri névre hallgató férgek megváltoztatják tulajdonságaikat, amint a szennyezőanyagok eltűnnek környezetükből.
A szóban forgó férgek egy akkumulátorgyár közelében tenyésztek, az amerikai kontinensen, az USA New York-államában, Cold Sring közelében. Egészen pontosan a Hudson folyó Foundry Cove nevű öbléről van szó. A magas kadmium-koncentrációjú vízben az élőlények többsége kipusztult, ám ezek a férgek fennmaradtak az erős szennyezés ellenére is. Kialakult bennük ugyanis a kadmium-rezisztencia. Ám a kutatók ennél is érdekesebb megállapításra jutottak, amikor az öböl kitisztítása után vizsgálták a Limnodrilusokat. Kiderült ugyanis, hogy azok a férgek, amelyek nem-szennyezett vízben élő társaiknál sokkal nagyobb kadmium-rezisztenciát mutattak, az akkumulátorüzem hulladékának eltávolítása után, az immár megtisztult vízben elveszítették ellenálló-képességüket.
Az akkumulátorgyár 26 éven át szennyezte környezetét. Ehhez alkalmazkodtak tehát előzőleg a férgek, és más helyeken élő társaiknál sokkal nagyobb kadmium-rezisztenciát fejlesztettek ki. Aztán a kormányzat beavatkozott, megtisztították a vizet, és a férgek okozatosan elveszítették „előnyüket” más Limnodrilusokhoz képest, és mára gyakorlatilag megint képtelenek alkalmazkodni a magas kadmium-szinthez.
Az amerikai kutatók szerint vizsgálataik nemcsak biológiai szempontból érdemesek figyelemre, hanem egyfajta „környezetvédelmi jelzőrendszerként” is felhasználhatók eredményeik. Ahol ugyanis a férgek szennyezőanyagokkal szembeni ellenálló-képessége ismét lecsökken, ott a környezet tisztulása valóban végbement.