Magyar találmány: fémhabok
A fémhabok olyan alkalmazásokban versenyképesek, ahol viszonylag erős, de egyben könnyű térkitöltő anyagokra van szükség. Elsősorban alumíniumhabot állítanak elő.
Február végéig látható a „100csoda, a jövő születése című”, hazai kortárs találmányokból összeállított kiállítás a budapesti Párisi Udvarban. Ott mutatták be az új magyar világszabadalmat, a hanghullámok segítségével gyártott fémhabot.
A fémhabokat egyszerűen, a fémolvadékba történő gázinjektálással lehet előállítani. Csupán egy injektorra van szükség. Az újdonság a buborékok gyártásában van, illetve abban, hogy rezgésekkel segítik elő a gázinjektorról a buborékok leválását. A rezgések frekvenciájával és erejével meghatározható a buborék mérete mikrométerestől a milliméteresig. A zárt cellás fémhabok stabilitását a nanométeres részecskékből álló „magas hőmérsékletű szappan” biztosítja (ez egy korábbi szabadalom).
Dr. Babcsán Norbert
Dr. Babcsán Norbert és kutatótársai az Európai Űrügynökség egyik projektjében a súlytalanságban is gázbuborékokat injektálni képes technológián dolgoztak. Egy új berendezésre van szükség, mert a súlytalanságban megszűnik a felhajtóerő, ezért a buborék nem válik le a gázbevezető cső csúcsáról.
– Egy cikket olvastam a hangról és a hangnyomásról. – meséli Babcsán –. Ekkor jött az ötlet, hogy a hanghullámok, mint extra erőforrás felhasználhatók. A hang-erő működött: képesek voltunk ultrahangos generátor beépítésével „elfújni” vagy „elkiabálni” a keletkező buborékot, így a Földön, a gravitációt meghazudtolva vízszintesen buborékoltatni. Ráadásul a keletkezett buborékok sokkal kisebbek és egyformábbak lettek, mint hagyományos társaik.
A technológia kidolgozásához másfél évre volt szükség. Jelenleg a deciliteres fémhab minták készülnek. A következő állomás a literes mennyiségű különböző formát öltött (pohár, cső, stb.) fémhabok előállítása lesz. A külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy az ötlettől a kísérleti gyártásig kb. 4 év szükséges.
A találmány előtt talán nagy jövő áll, mert jelenleg nincs olyan fémhab, ami homogén szerkezetű, és a buborék mérete a szubmilliméteres tartományban is beállítható. Ráadásul olvadékként a fémhab is formázható, hasonlóan a borotvahabhoz. A technológiával az alkatrészek súlya jelentősen csökkenthető az építőiparban, az autó és repülőgépgyártásban.