Egy csoda a százból: Foamfatale – tartálytűz-oltó berendezés

Az IFEX Mérnökiroda az elmúlt 15 évben kifejlesztett egy olyan automatikus tartály-tűzvédelmi eljárást, amely bármely tartály tüzét képes a meggyulladásától számított egy percen belül eloltani.
Az ipari szénhidrogén tároló tartályok jelentős veszélyforrások. A tűzesetek bekövetkezésének valószínűsége egyre nagyobb, amint azt az elmúlt hónapok tartálytűz katasztrófái is bizonyítják:
![]() |
|
Angliában Buncefieldben égett le egy tartálypark, Indiában a Jaipuri finomító tartályai égtek ki.
A bekövetkező károk mértéke a tartálytűz lehető leggyorsabb megfékezésével, eloltásával csökkenthető. A jelenlegi tárolótartályokra vonatkozó tűzvédelmi szabványok előírásai nem teszik lehetővé a tartálytüzek gyors és hatékony oltását. Az esetek jelentős részében a tűzoltóság tevékenysége a szomszédos tartályok védelmére korlátozódik, míg a meggyulladt tartályt – mivel nem tudják eloltani – hagyják kiégni.
A FoamFatale néven ismert eljárás lényege egy új, nagyteljesítményű habbevezetési megoldás, valamint az ezt kiszolgálni képes nagyteljesítményű habellátási rendszer.
„Az égő tartályba a habot az ún. Folyamatos Lineáris Fúvókával vezetjük be. Ez egy csőből készült körgyűrű, amely a habot a tartálypaláston függönyszerűen folyatja le. Ezzel a palástot azonnal hűti, és védi a hő hatása ellen.” – nyilatkozta Dr. Szőcs István fejlesztő.
A FoamFatale hab egy nyomástartó edényben nyomás alatt tárolt, előre elkészített tűzoltóhab. Ha a habra szükség van, elegendő a tartály szelepének nyitásával a habot a tűzbe engedni, és így az a tüzet gyorsan eloltja.
Az eljárás számtalan előnyei közt a legfontosabb az azonnali oltókészség, hiszen elmarad a vonulási és szerelési késedelem, továbbá a kitűnő oltóképesség illetve a rövid oltási idő, amelyet a korlátlan habintenzitás biztosít. A rendszer biztonságosan működik, kevés elemből épül fel, ezért nem hibásodik meg. Az azonnali hűtéssel kiküszöbölhető a tároló-tartály károsodása. A levegő- és vízszennyezésmértéke csekély, nincs másodlagos kár. A működés automatikus, a személyzet biztonságban van. Nem lényegtelen szempont, hogy a fajlagos beruházási költségek illetve a fenntartási, karbantartási költségek alacsonyak.
Magyarországon már számos oltóberendezés épült szénhidrogén-tároló telepeken, erőművekben, katonai üzemanyagraktárban és közúti benzinkutaknál. A külföldi hasznosítás is megkezdődött, Indiától a Közel-Keleten és Dél-Afrikán át Amerikáig széles körű az érdeklődés.