Új, meglepően kis méretű őskrokodil maradványai Kolumbiából

Az ősmaradványok tanúsága szerint a most felfedezett 60 millió éves őshüllőt a világon valaha élt legnagyobb kígyó ejthette zsákmányul.
Az ősi hüllő nagy valószínűséggel a Földön valaha élt legnagyobb kígyó áldozatául esett – véli egy új tanulmány.
Azonban szó sem volt egy hajdani titáni küzdelemről: a 2, 1 méter hosszú krokodilős – a Cerrejonisuchus improcerus – nem lett volna képes harcolni a 13, 7 méter hosszú Titanoboa cerrejonesisszal – mondják a kutatók.
„Valószínűleg nem lett volna semmi versenyféle köztük” – nyilatkozta Alex Hastings, a kutatás vezetője, a Floridai Egyetem végzős gerinces paleontológus hallgatója, aki kutatásait a Floridai Természettudományi Múzeummal együttműködve végzi.
„Még a legkisebb Titanoboának sem okozhatott volna problémát a most felfedezett krokodilalkatú faj egyedei legnagyobbjának legyőzése sem”. A krokodilalkatúak olyan hüllők, amelyek a Krokodilfélék közé tartoznak, mint például a krokodilok, alligátorok, kajmánok és gaviálok.
„Az óriási őskígyó és a most felfedezett őskrokodil maradványait 2004 és 2007 között egymás mellett Kolumbia északkeleti részén, egy kiemelkedően értékes fosszília-lelőhelyen, egy nyitott szénbányában találták meg” – mondta el Hastings.
Mindkét hüllő 60 millió évvel ezelőtt élt Dél-Amerikában, az esőerdők kialakulásának időszakában. „A lelőhelyen visszapillantahtunk a „mai ökoszisztéma kialakulásának kezdetére” – vélte Hastings.
A Journal of Verebrate Paleontology című szaklap január 28-ai számában megjelent tanulmány szerint az őskígyó és az őskrokodil egymás mellett fekvő maradványain túl mai leszármazottjainak viselkedése alapján is feltételezhető, hogy a lények közti küzdelem nem volt ritka.
Az Amazonas vidékén élő mai anakondák is – beleszámítva a világ ma élő legnagyobb kígyója címet (a Délkelet-Ázsiában honos kockás pitonnal holtversenyben) viselő óriás anakondát is – nem ritkán a krokodilok családjából származó zsákmányt ejtenek, pl. kajmánt.
„A Titanoboa csakúgy, mint a mai anakondák, a halálos szorítás előtt valószínűleg a vízparton várta, hogy elkaphassa a védtelen kis C. improcerust” – jelentette ki Hastings. „Nem volt túl kellemes vég szegény őskrokodilnak” – tette hozzá.
Ha sikerült elkerülnie a Titanoboa támadását, a C. improcerus valószínűleg kisebb kígyókat, békákat, gyíkokat és kisemlősöket fogyasztott. Az őskrokodil a krokodilfélék legkisebb termetű családjába tartozott (dyrosaurid), és furcsa rövid ormánnyal rendelkezett. Az ormányt olyan egyedek zsákmányként való elejtésére használta, amelyeket a nagyobb krokodilformájúak figyelmen kívül hagytak.
Kapcsolódó cikkek: