Spermaóra segíti a nemi erőszak időpontjának pontosítását
A spermiumok kiszámítható elhalása a spermiciddel kezelt kondomokban segítheti az erőszak időpontjának meghatározását, és megerősítheti az áldozat vagy a vádlott vallomását.
A nemi erőszakot elkövetők egyre nagyobb része használ kondomot, számolnak be a törvényszéki orvosszakértők. Ennek oka valószínűleg részben az, hogy az elkövetők meg akarják akadályozni az azonosításukat a DNS-profil alapján. Ezeket a kondomokat néha megtalálják a bűntett helyszíne közelében eldobva vagy a gyanúsított lakásán, és hasznosak lehetnek a rendőrségi nyomozásban.
Emiatt a kaliforniai La Jolla-i Nemzeti Egyetem két kutatója, Ginger Lucero és Ismail Sebetan úgy döntött, kideríti, vajon a sok kondomban használt spermicid lebontja-e a DNS-t, illetve zavarja-e a genetikai profil meghatározását. Úgy tapasztalták, hogy az általában használt spermaölő szer, a nonoxil-9 nem gyakorol hatást a spermiumok DNS-ére. Ezzel egy időben észrevették, hogy amikor a spermiumokat nonoxil-9-cel tartották együtt, az élő spermiumok száma egyenletes ütemben csökkent.
Szabályos ütemű spermiumelhalás
A további vizsgálatokhoz öt önkéntestől vettek ondómintákat, és ezek felét spermiciddel kezelt kondomokba, másik felét közönséges kondomokba tették. A kutatócsoport 30 perc, 1 óra, 2 óra múlva mintákat vett a szobahőmérsékleten tartott kondomokból, majd szabályos időközönként folytatták a mintavételt egészen 72 óra elteltéig. Fluoreszcens festék segítségével – amely a kipukkadt sejtekhez kötődve világít – képesek voltak meghatározni az egyes időszakok után megmaradt élő spermiumok számát. Úgy találták, hogy kontroll kondomokban az élő spermiumok aránya állandó– 15 százalék – maradt a 72 órán át. A nonoxil-9-ben az élő spermasejtek aránya 40 százalékról egyenletes lépésekben 6 százalékra csökkent a harmadik nap végére.
Sebetant, aki a múlt héten számolt be a megállapításokról a Törvényszéki Tudományok Amerikai Akadémiája New Orleans-i ülésén, meglepte, hogy a kontrollminták kevesebb élő sejttel kezdtek, mint a spermaölővel kezelt kondomokban lévők. Az egyik lehetőség az, hogy a nonoxil-9 a felismerhetetlenségig károsítja a sejteket, így az élő sejtek látszólagos nagyobb aránya az összeshez képest téves. Más sejtészlelési technikák segíthetnek eléggé finomítani az eredményt ahhoz, hogy lehetővé tegyék a nemi erőszak pontos idejének meghatározását.
Lebuknak a furfangos bűnösök
Robert Blackledge a San Diego-i Tengerészeti Bűnügyi Nyomozó Szolgálattól azt mondja, hogy az időpont-meghatározás alátámaszthatja vagy megcáfolhatja az áldozat vallomását. Ez különösen olyan erőszakesetekben lenne hasznos, amikor korábbi önkéntes nemi közösülés is előfordult, vagy több kondomot is találnak a gyanúsított otthonában.
Az ondóminta korának ismerete nélkülözhetetlen lenne a bizonyítékok meghamisításának földerítéséhez. Blackledge elmondja, ismer olyan eseteket, amelyekben a nemi erőszakkal gyanúsított kondomot használva más férfi spermáját kente az áldozat ruhájára, hogy hamis nyomra terelje a nyomozást. „Bármilyen teszt, amelynek segítségével egyértelműen ki lehet mutatni, hogy ez nem friss ondófolyadék-minta, meghiusítaná ezt a manipulációt” – állítja.