Új ragadozó dinoszaurusz-faj elképesztően jó állapotú maradványára bukkantak
A sziklákból kiálló végtagok úgy meredtek elő a kövek közül, mintha zombik másztak volna elő a sírokból.
A mai Északkelet-Kína területén a késői kréta időszakban élt kétméteres húsevőt Linheraptor exquisitus-nak nevezték el.
„Éppen a szél által lekoptatott magas, vörös homokfalakat nézegettük, amikor megláttam ezt a sziklából előmeredő karmot” – idézte fel emlékeit a fosszíliát 2008-ban felfedező Jonah Choiniere, a George Washington Egyetem végzős hallgatója.
A karom nem állt ki nagyon a sziklából: egy ujjhegynél kevesebbet mutatott csak a csontból. De Choiniere elmondása szerint, amíg ki nem ásták a valaha talált legkomplettebb dinoszaurusz-maradványt, a további vizsgálatok során szinte „csontról-csontra” haladtak.
A kutató azt is elmondta, hogy szerencsés volt, hogy a csapat akkor találta meg a maradványokat, amikor, mert ha esetleg később ásták volna ki a leletet, az hamar darabjaira hullott volna.
„Az erózió nagyon gyors errefelé” – mondta Choiniere. – „Az egész mintadarab néhány napon belül könnyedén porhanyós csontokká válhatott volna.”
Ölőkarmok
2 és fél méteres magasságával és 25 kilogram súlyával a Linheraptor exquisitus gyors, fürge állat lehetett, amely a területen élő kisebb testű dinoszauruszokra vadászott.
Egyelőre nem tisztázott, hogy a megtalált egyed hogyan halt meg, de valószínű, hogy homoklavinába fulladt.
Choiniere szerint a homokdombok közismerten nem stabilak ebben a régióban, és egy földrengés, egy vihar, vagy akár egy kis mennyiségű homok elmozdulása is elegendő lehetett ahhoz, hogy előidézzen egy homoklavinát.
„Az őslénykutatók számára ez jó hír, azonban szörnyű lehetett az állatnak, aki beszorult a lavina alá” – mondta Choiniere, akinek a tanulmánya a Zootaxa újság online kiadásában jelent meg.
„Az ilyen jó állapotban fennmaradt új ragadozófaj fosszíliájának felfedezése kiemelt jelentőséggel bír, mert nagy segítséget nyújt e ragadozók evolúciójának megértéséhez” – mondta Tom Holtz, a Marylandi Egyetem paleontológusa, aki nem vett részt a kutatásban.
Hasonlóan híres rokonához, a Velocirpatorhoz, a Linheraptor exquisitusnak is „ölőkarma” volt mindkét hátsó lábán, amelyet valószínűleg a préda leszorítására használt.
„Ez a karom a Linheraptor exquisitusnál meglehetősen nagy volt, bár nem annyira, mint mondjuk a Veliciraptornál és a Deinoychusnál” – jegyezte meg Holtz. A karom, amelyet Choinieri kezdetben meglátott, egyébként nem is az „ölőkarom” volt, az őshüllő másik – mellső – lábáról származott.
„Nem hiányzó láncszemről van szó” – fejtette ki Holtz. – „Azonban a lelet a kínai krétakori ragadozó dinoszauruszok legkorábbról származó csoportjához tartozik, amelynek egyik késői képviselője a híres Velociraptor.