„Kengyelfutó gyalogdinoszaurusz” Kínából
A most felfedezett új fajt biztos kedvelte volna a rajzfilmből ismert prérifarkas. Az apró őshüllő a Földön valaha élt legkisebb testű és legnagyobb lábú Alvarezsaurusok képviselője volt.
Szöveg: Kate Ravilious/National Geographic
A hosszú lábukról ismert és a mai madarakhoz hasonló nagyobb dinoszauruszokhoz tartozó Alvarezsaurusok teste a futáshoz alkalmazkodott. A most felfedezett faj, a Xixianykus zhangi maradványait tavaly tavasszal találta meg egy helyi földműves Kína Henan Tartományában, Pekingtől mintegy 400 kilométerre délre. A dinoszaurusz kb. 85 millió évvel ezelőtt, a felső krétában élt.
A részleges maradványok alapján kutatók úgy vélik, hogy a teremtmény fél méter hosszúra nőhetett, és 25 cm-es lábai lehettek. A „gyalogdínó” még az Alvarezsaurusokon belül is különlegességszámba menően rövid mellső és hosszabb hátsó lábakkal rendelkezett. Dave Hone, a csontvázat tanulmányozó paleontológus, a kínai Pekingi Tudományos Akadémia munkatársa szerint mindez arra utal, hogy nagyokat léphetett és gyorsan haladhatott.
Hangyaevő „gyalogdínó”
Bár az állat mellső lábai nem maradtak meg, a dinoszaurusznak valószínűleg izmos végtagjai és nagy karmai lehettek, mint más Alvarezsaurus-féléknek. A karmokkal remekül szét tudta szedni a termeszvárakat és fel tudta hasítani a farönköket, hogy az abban élő rovarokkal táplálkozzon.
A medencecsont és a hát maradványainak jellegzetessége megerősíteni látszik ezt a tényt. „A test első fele nem hajlott előre, amivel futás közben az állat energiát nyerhetett, és háta támaszként szolgálhatott ásás közben” – fejtette ki Hone.
Továbbá a kutatók úgy vélik, hogy az apró dinoszaurusz feltűnően ékes tollakkal rendelkezett, mert több hasonló egyednél találtak fennmaradó tollazatot.
A Xixianykus zhangi valószínűleg kitartó futó volt, minimális energia felhasználásával óriási távolságot tudott megtenni élelemkeresés közben.