Fosszilis „macskakrokodil” emlősszerű fogazattal
A dinoszauruszok kortársai között számos krokodilfajta fordult elő, olyanok például, amelyek a mai hüllők közül (is) ismeretesek, de volt köztük egy újonnan felfedezett fosszilis krokodil is, amelynek hosszú lábai és kutyaszerű orra volt, a legkülönösebb azonban az, hogy az emlősökhöz hasonlóan képes volt a rágásra.
A vizsgálatok szerint a macskaméretű Pakasuchus kapilimai nevű állatkának viszonylag hosszú lábai voltak, az orra pedig a kutyákéhoz volt hasonlatos. Ennek a nagy valószínűség szerint kísérteties megjelenésű kis állatnak, a Pakasuchusnak – irodalmibb megnevezéssel macska-krokodilnak – az emlősökére emlékeztető fogazata volt, ami ennek az állatnak egy, a hüllőknél eleddig ismeretlen lehetőséget biztosított: a rágás képességét.
Ennek eredményeképpen a 105 millió éves krokodil a kutatók szerint valamelyest az emlősöket helyettesíthette az akkori, emlősökben szegény déli szuperkontinensen, a Gondwanán, amely magába foglalja a Pakasuchus fosszíliát rejtő, a mai Tanzániában lévő lelőhelyet is.
Patrick Connor vezető paleontológus szerint a Pakasuchus lábai hosszabbak voltak, mint ahogyan azt a mai krokodilok alapján elképzelnénk. „… és volt egy kisebb, függőlegesen tartott szakasza is a lábnak” – mondotta az Ohiói Egyetem őslénykutatója.
A dinoszauruszok között élő új fosszilis krokodil – ill. gyakorlatilag krokodilszerű állatka – magas, szikár testfelépítésű volt, és a mai krokodilok páncélzatához viszonyítva kevesebb csontpikkellyel rendelkezettt. Ezen túlmenően, a mai krokodiloktól eltérően – amelyek az orrlyukaikat a fejük tetején viselik, hogy úszás közben is tudjanak lélegezni – a Pakasuchus orrlikai, mint a kutyáknál, az orr végén voltak.
„Ma úgy gondoljuk, hogy ez az állat nem volt krokodil-szerű, amelyek életük nagy részét a vízben alámerülve töltik. Ő a felszínen tartózkodott, a földön mozogva élt” – fejtette ki Connor.
A ma élő krokodiloknak – mint a képen látható nílusi krokodilnak is – a fejük tetején vannak az orrnyílásai; állkapcsuk pedig kizárólag vertikális mozgásokra képes. (Fotó: Beverly Joubert/National Geographic)
Az emlősszerű fogazat rágási erőt kölcsönzött a krokodilnak A ma élő krokodiloknak differenciálatlan, kúp alakú fogai vannak, amelyek képessé teszik őket a „harapd-meg-és-nyeld-el” táplálkozási stílusra. A Pakasuchus viszont az emlősökére emlékeztető fogazattal rendelkezett, kis zápfogakkal illetve a velük érintkező nagy zápfogakkal – írják a kutatók a napokban a Nature-ben publikálásra kerülő tanulmányukban.
Ezen túlmenően, a Pakasuchus alsó álkapcsa képes volt hátra, majd előre csúszni. „A ma élő krokodilok nem képesek arra, hogy állkapcsaikat jelentős mértékben előre-hátra mozgassák” – magyarázta Connor. „Nekik csak egy olyan csuklós felfüggesztésű álkapcsuk van, ami fel-le mozgást teszi lehetővé” – tette hozzá.
Mindent összevetve, az, hogy a krokodilnak egyedi fogazata van, és az, hogy a Pakasuchus mozgatható állkapcsai következtében a táplálékot meg tudta rágni és fel tudta aprítani, azt mutatja, hogy ez utóbbi olyan tulajdonságokkal rendelkezett, amit korábban csak az emlősöknek tulajdonítottak.
„A rágás emlős sajátság, legalább is a definíció szerint” – fogalmazott Connor. „A legtöbb ember, aki funkcionális anatómiával, vagy őslénytannal foglalkozik, ezt a terminust kizárólag az emlősállatokra tartja fenn. A többi állatcsoportnál – legalábbis általában úgy hitték – hiányoznak a szükséges anatómiai feltételek, sajátságok, az izmok megfelelő koordinációja a rágáshoz szükséges komplex mozgások megtételéhez.”
„A Pakasuchus minden bizonnyal tudott rágni” – fejezte ki egyetértését Zhe-Xi Luo, a pittsburghi Pennsylvaniai Carnegie Múzeum paleontológusa, a korai-emlős-kutatás szakértője.
„Valaha úgy hittük, hogy a krokodiloknak igazán nem volt lehetőségük arra, hogy táplálékukat megrágják. Ez a tanulmány azonban megmutatta, hogy igen, képesek lehettek rá” – mondotta Lu, aki nem vett részt a kutatásokban
A krokodil az emlősöket helyettesítette?
A Pakasuchus valószínűleg apró gyíkokkal, rovarokkal, és azokkal a kezdetleges kisemlősökkel táplálkozott, amelyek akkortájt a Gondwanán éltek. Az állat egyedi fogazta lehetővé tette, hogy ez a fosszilis krokodil elfoglalhassa azt az ökológiai rést, tudományos kifejezéssel niche-t, amelyet a Föld más részein az emlősök töltöttek be – állítja a tanulmány.
„Ez a kistestű állat a mai krokodilokhoz képest elképzelhetetlenül változatosabb ökológiai, táplálkozási niche-t foglalt el” – jelentette ki Nancy Stevens a tanulmány társszerzője, aki szintén az Ohiói Egyetem munkatársa.
A krokodilok rendjéhez több állatcsoport tartozik, ilyenek a krokodilok, az alligátorok, a kajmánok, a gaviálok és más, mára már kihalt formák. A Pakasuchus az ún. déli-krokodilok nevű hüllőcsoporthoz tartozott. „E csoport számára valószínűleg a differenciálódott fogazat jelentette a sikert” – mondta el Steve Salisbury, az ausztráliai Queenslandi Egyetem paleontológus szakértője. „Egyre inkább kiderül, hogy a Gondwana korábbi területein felfedezett fosszilis Notosuchian– félék igen széles fajspektrummal dicsekedhettek” – tette hozzá a szakember, aki szintén nem vett részt a Pakasuchus-fosszília kutatásában.
Salisbury azt is megjegyezte, hogy a Pakasuchus felfedezése több tudóst azonnal arra késztethet majd, hogy vizsgálja felül a saját foszilis-fog-gyűjteményét.
„Azok az izolált fogak, amelyeket az emberek korábban emlősfognak vélve gyűjtöttek be, valójában krokodiloké is lehettek” – fogalmazott.
Szöveg: Ker Than/National Geographic
Kapcsolódó cikkek: