Meglepő csavarodások a Triceratops szarván

A Triceratops szemei fölötti két masszív szarv nőtt ki. Eleinte hátrafelé, később előrefelé görbültek, mielőtt fölvették volna a kifejlett dinoszauruszon megfigyelhető végső alakot.
A Triceratops hatalmas, növényevő állat volt a késő kréta idősazkban, az utoljára kialakult dinoszauruszok közé tartozott 65 millió évvel ezelőtti kihalásukig. Legismertebb sajátossága a nagy, csontos fejvért és a három szarv (amiről a nevét kapta): egy-egy a szemek fölött és egy a csőrszerű száj fölött. A kifejlett állat nagysága elérhette a 9 méter hosszúságot és az 5 tonna tömeget.
Két kutató, John R. Horner a Montana Egyetemről és Mark Goodwin a berkeley-i California Egyetemről 10 különböző életkorú Triceratops koponyáját hasonlította össze, köztük egy nemrég föltárt kölyköt és egy fiatal egyedet. A kölyök koponyája alig volt hosszabb 30 centiméternél, míg a kifejlett állatok koponyája megközelítette a 2 métert.
A kölyök szarvai csupán 2, 5 centiméteresek voltak. De a szarvak hossza növekedett és görbülése is változott, ahogy a dinoszauruszok idősödtek. A fiatal példányokon hátrafelé hajoltak, a fiatal felnőtteknél újra kiegyenesedtek, majd végül a kifejlett egyedeken előregörbültek.
A kifejlett Triceratops szarvai egy méter hosszúra is megnőhettek, és a kutatók véleménye szerint előregörbülésük azt jelezte, hogy tulajdonosa elérte az ivarérettséget. A Triceratops csontos fejvértje is változott az életkorral. Fiataloknál a szélét nyílhegyekre emlékeztető, háromszögletű csontok ékítették. Ez a tüskés szél az állat öregedése folyamán letompult, a kifejlettek példányokon már alig volt látható.
Valaha úgy vélték, hogy a Triceratops fegyverként használta szarvait az olyan ragadozók ellen, amilyen például a Tyrannosaurus rex volt. Most azonban a paleontológusok többsége egyet ért abban, hogy a sok dinoszauruszon megfigyelhető bonyolult függelékek – a Triceratops szarvai, a Stegosaurus csontlemezei és a kacsacsőrű dinoszauruszok fejének furcsa tarajai – a fajfelismerésben vagy a párválasztásban játszottak szerepet, hasonlóan a madarak színpompás tollazatához.
„Több, mint valószínű, hogy valami közük volt a pózoláshoz” – nyilatkozta Horner a LiveScience magazinnak. – „A kifejlett egyedek tudomására hozta, hogy a fiatalok elérték az ivarérettséget.”