Rádió adó-vevő a vulkánban!
Extrém körülmények között, akár 600 Celsius fokon is használható az a szerkezet, amelyet hamarosan a Föld belsejében próbálnak ki a vulkánkitörések előrejelzésére.
A felfedezéssel számos olyan helyre juthat el a technika, ahova a szélsőséges körülmények miatt nem tudott. A szilícium-karbid, a szilíciuménál jóval stabilabb molekuláris szerkezetének köszönhetően jól bírja a magas sugárzást. Ezzel a tulajdonságával utat nyit az atomenergia iparában történő alkalmazása előtt. A Newcastle Egyetem szakértői által kifejlesztett technológia alapján készülő vezeték nélküli szenzorok a fő vulkanikus gázok legapróbb változásait is észlelni fogják. Emellett fontos információkat küldenek valós idejű adatok sugárzásával a közelgő kitörésekről és a vulkánok belsejében zajló folyamatokról.
A vulkán belsejében lévő körülményektől a legtöbb műszer elolvadna. A szilícium-karbid a szénatomok közötti hihetetlen erős kötése miatt ilyen ellenálló a magas hőmérséklettel és sugárzással szemben. Keménysége hasonlít a gyémántéhoz. A számos előnyös tulajdonsága miatt előállítása körülményes és költséges. Dr. Alton Horsfall (a szilícium-karbid munkálatokat vezető tudós) és Nick Wright professzor ( az egyetem nanotechnológiai szakértője) életképes elektronikai komponensekké varázsolta a szilícium-karbidot.
„A kapott szenzorok érzékenyek az oxigénre, a hidrogénre, a hidrogén-szulfidra és a kén-dioxidra. Ezekkel már leteszteltük és eredményeink szerint 10 ppm nagyságrendű érzékenységet értek el” – mondta el Horsfall. „Jelenleg nincs lehetőség a vulkánok belsejében uralkodó helyzet pontos nyomon követésére, valójában a legtöbb adat begyűjtése már a kitörés után történik. Ez nem nevezhető ideálisnak, ha figyelembe vesszük a tényt, hogy közel 500 millió ember él vulkánok árnyékában” – tette mhozzá. Ugyan akadnak problémák a kereszt-érzékenységgel, de a kutatók bizakodóak. Remélik, hogy egy éven belül képesek lesznek a szenzorok egy-egy adott gáz beazonosítására egy elegyen belül.
A kutatócsoport jelenleg a szerkezet méretén dolgozik. Mindössze egy mobiltelefon méretű eszközbe próbálja integrálni az egészet, hogy például vulkánok melletti erőművekben, vagy repülőgép-hajtóművekben alkalmazzák. Az Extrém Környezeti Technológiai Központ különböző megoldásokat fejleszt, amivel eljuttathatják az addig elképzelhetetlen helyekre. Ezzel a világ legzordabb környezeti titkait tárja fel.
Forrás: sq.hu