Vulture-1 – Papírrepülő az űrben

A briteknél meglepő kísérlet ütötte fel a fejét. Három fiatalember papírcsövekből készült repülőt juttatott fel közel 30 kilométeres magasságba.
A majdnem egy méter szárnyfesztávú Vulture-1 az indítástól körülbelül 40 kilométerre landolt sikeresen, azokkal a gyönyörű képekkel, amiket a fedélzetre szerelt kamerákkal készített.
Steve Daniels, John Oates és Lester Haines, a három brit, akik a BBC szerint csak azért vállalkozott a szokatlan kísérletre, hogy kissé felrázzák a brit űrkutatási programot.
A magyarul keselyűnek becézett Vulture-1-et Spanyolországból, október 28-án indították útnak. A vitorlázó gépet héliumos ballonnal emelték fel a kívánt 27 400 méteres magasságba. Ott a papírvitorlás levált a szállítóeszközről, majd elkezdett visszaereszkedni a Földre. A visszaút közben számtalan videót és fényképet készített. A landolás zökkenőmentesnek mondható, annak ellenére, hogy Madridtól mintegy 160 kilométerre, egy erdős területen ért földet. Mindössze a repülő egyik szárnya bánta a leszállást, csak a szárnya lukadt ki.
A gép vázát papír szívószálak alkotják, amiket papírlapokkal borítottak be, aminek az összeépítése közel egy évet vett igénybe. A repülő nyomkövető rendszerét és a kamerákat működtető mechanizmust a Qinetiq nevű védelmi fejlesztésekkel foglalkozó cég segítségével hozták létre. Az egész PARIS projekt (Paper Aircraft Released Into Space) 8000 fontba került, ami kicsivel több, mint 2, 5 millió forint.
A csapat attól tartott, hogy a körülbelül 90 perc alatt az űr széléről leereszkedő gép messze sodródik majd az indítási ponttól. Végül nem így lett, és rövidtávot kellett megtenniük, hogy a papírrepülő által készített felvételeket közszemlére tudják bocsátani a PARIS Flickr-oldalán.
Oates a BBC-nek a következőkkel kommentálta a kísérletet: „Azt hittem, jó pár napba beletelik majd. mire megtaláljuk. (…) Szerencsések voltunk, mert a gép majdnem egy szafariparkban lévő oroszlánketrecbe esett, de végül probléma nélkül megtaláltuk egy elhagyatott területen.”