Titkos (kínai) adalékok (szinte) bármiben

Az okostelefontól a hibrid autóig vagy az akkus fúróig minden hőn áhított „kütyünkben” találni egy-egy csipetnyi ritkaföldfémet. E különleges kémiai adalékelemek többsége manapság főleg Kínából származik.
Többségünk bajban lenne, ha Kína térképén meg kellene mutatnia, hol fekszik Jiangxi, Guangdong vagy éppen Belső-Mongólia. Pedig a mai élet szerves részévé vált mobiltelefonok, laptopok és a csúcstechnika számos egyéb eszköze sem létezhetne a kémiai elemek egyik – titokzatos és ritka – válfaja nélkül, melyeket Kína e három tartományában és más vidékein bányásznak. Olykor illegálisan.
A ritkaföldfémek első képviselőit – mert ezekről lesz szó – a 18. század végén fedezték föl, éspedig ásványi oxidjaik formájában. Innen ered „földfém” elnevezésük is.
Ezek az elemek voltaképpen nem is olyan ritkák – csak elszórtan fordulnak elő. Még a legkülönlegesebb ritkaföldfémek is kétszázszor gyakoribbak az aranynál, bányászásra alkalmas tömegben és koncentrációban ellenben alig lelhetők föl. Parányi, néhány milliomodrésznyi (ppm) mennyiségeket viszont akár a kiskertünkből vett maréknyi földben is találhatunk.
A ritkaföldfémeket tartalmazó tárgyak listája szinte végtelen. Mágneses anyagokhoz keverve például sokkal erősebbé, könnyebbé teszik azokat – részben ennek köszönhetjük, hogy elektronikus eszközeink egészen parányiak lehetnek. A ritkaföldfémek fontos adalékai megannyi környezetkímélő, „zöld” gépezetnek is – ilyenek egyebek között a hibrid autók és a szélturbinák. Egyetlen Toyota Prius akkumulátorai nagyjából 10 kilogramm lantánt tartalmaznak. Egy nagyobb szélkerék egytonnás mágnese legalább negyedrészt neodímiumból készül. Még az amerikai hadsereg is használ ritkaföldfémeket – éjjellátó készülékekhez, cirkálórakétákhoz és egyéb fegyverekhez.
„Mindenütt megtalálhatók. Televízióinkban az európium adja a kép vörös színét, autónk katalizátora cériumot és lantánt tartalmaz. De minderről fogalmunk sincs, míg meg nem ismerjük közelebbről ezeket az elemeket” – mondja Karl Gschneider, az Ames Kutatóintézet vezető fémszakértője, aki már bő ötven éve tanulmányozza a ritkaföldfémeket. „Az emberek többségét nem is érdekli ez a kérdés, amíg könnyen megvásárolhatják az említett holmikat.”
Újabban viszont egyre többen aggódnak!
A teljes cikket elolvashatja a magazin 2011. júniusi lapszámában.