A mikrobiológia szerepe a műemlékek megóvásában

Ralph Mitchell, a Harvard Egyetem mikrobiológusa gyakran dolgozik együtt restaurátorokkal. Kutatásaival hozzájárul a műemlék és a múzeumi tárgyak állagának megóvásához. Könyvet is írt a közelmúltban ismertté vált új szakterületről, melynek neve: „kulturális örökség mikrobiológiája”.
Fotó: dreamstime.com
Csapatával többek között azt vizsgálta, milyen szerepet játszottak a baktériumok a Pearl Harborban elsüllyedt USS Arizona csatahajó állagának romlásában, illetve tanulmányozta a dél-mexikói maja ásatások mészköveinek mikroorganizmusait is. Munkatársai, Nick Konkol és Alice DeAraujo új, gyors módszereket dolgoztak ki a régi kéziratok, festmények és múzeumi tárgyak penészgombáinak kimutatására.
Ralph Mitchell
harvardi laboratóriumában.
Az új szakterület számtalan újszerű, több tudományágon és kultúrán átívelő alkalmazást tesz lehetővé, s adalékkal szolgál a mai környezetvédelmi problémákra is. Az ilyen típusú interaktív kutatás a legújabb tudományos és műszaki technikák együttes alkalmazásával keresi a választ bizonyos összetett problémákra, mondja Mitchell.
Néhány éve Mitchellt a Smithsonian Intézet űrmúzeumába hívták, ahol az Apollo űrhajók legénységének szkafandereit őrzik. A múzeum fülledt marylandi raktárában a feketepenész átrágta magát a felbecsülhetetlen értékű űrruhák polimer-rétegein, ám egy klímaberendezés megoldotta a helyzetet.
Az űrmúzeumnak szerencséje volt; a múzeumi tárgyak károsodása általában visszafordíthatatlan. Ezért jóval nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre. Mitchell a Világörökség részét képező, 632 éven át épült kölni dómot említi példaként. Az épület kőből faragott angyalainak arcát szétmarta az utóbbi 100 év légszennyezése. Mitchell a folyamatot a daganatok megbetegedésekhez hasonlítja: a korai felismeréssel megelőzhető a súlyosabb baj.
Mitchell legutóbb egy egyiptomi régészeti helyszínen, Tutanhamon sírkamrájában kamatoztatta sokéves tapasztalatait. Arra kereste a választ, miféle barna foltok csúfítják el az ifjan elhunyt fáraó sírjának falait. Kutatási eredményeiről az alább linkelt cikkben olvashat.