Élvezd a folyót!

Különleges sétára invitál a fővárosi Duna-partra egy fiatal képzőművészekből összeállt csapat. A Duna Tanösvény egy tizenegy állomásból álló informatív sétatúra, amely egyes pontjain kortárs művészek a munkáik révén mesélik el a folyó történetét, illetve azt, hogy milyennek látják a jövőjét.
Vízimutatványosok Fotó: Duna Tanösvény projekt
A Valyo Csoport által kreált Duna Tanösvényen bepillanthatunk például a régmúlt korok Duna-parti szórakozási formáiba, információt kaphatunk a folyó élővilágáról, az egykori fauszodákról, a dunai legendákról, a vízi mutatványosokról, a folyópart építészeti és történelmi múltjáról, valamint a fejlesztések irányáról. A tanösvény három állomásán olyan installációk láthatók, amelyekkel a művészek személyes élményeket, érzéseket hívnak elő a nézőkből, a Belgrád rakparton, a nemzetközi hajóállomáson pedig a STÉG várja azokat, akik a túra közben megpihennének. Napközben bárki ledőlhet a növényekkel körbevett hatalmas nyugágyon, napozhat, társasjátékozhat, piknikezhet, és lesznek itt szórakoztató programok, filmvetítések, koncertek is.
Az alkotók a 21. század technikáját is becsempészték a művészi programba. Aki okostelefonnal érkezik, beolvashatja a készülékével az installációkon található QR-kódokat (quick response – mobilkód), s azonnal feltárul előttük a kiterjesztett valóság! Egy kifejezetten a Duna Tanösvényre kifejlesztett – a Layar valóságböngészőre épülő – alkalmazás segítségével letölthetjük a túra térképét, rengeteg plusz információhoz juthatunk magyar és angol nyelven, sőt, akár egy álomvilágba is bepillanthatunk, amelynek a középpontjában természetesen a város és a folyó áll. A Duna Tanösvény október 3-ig várja az érdeklődőket.
A Duna Tanösvény megálmodóját, a Valyo Csoportot néhány lelkes budapesti fiatal hívta életre, akik egyaránt szerelmesei a Dunának és Budapestnek. A kis csapat neve a város és a folyó szavak összevonásából jött létre; ez utal legfőbb célkitűzésükre is: a maguk eszközeivel szeretnék összekapcsolni Buda És Pest forgatagát a főváros legnagyobb természeti kincsével, a Dunával. A csoportot alkotó képzőművészek, építészek, grafikusok a budapesti Duna-partot a jelenlegi állapotokkal szemben a kulturált kikapcsolódás, a szórakozás és a sport területeként szeretnék látni. E cél érdekében már korábban is rendeztek eseményeket, mint például az Éjszakai Kacsakődobó Bajnokság, a Fahalhorgász verseny és a Duna-parti óriás sakk. Legújabb programjuk, a Duna Tanösvény június 29-én, a Duna Napon nyílt meg, hogy a művészet erejével csábítsa a partra a fővárosiakat és a turistákat.
Horváth Árpád
Kapcsolódó cikk: A Terminátor szemével (National Geographic magazin 2011. június)