A kutyák kiszagolják az ikreket

Több mint fél évszázada kutatják, vajon a kutyák meg tudják-e különböztetni egymástól az egypetéjű ikreket, eddig kevés sikerrel. Ludek Bartos, a prágai egyetem élettudományi karának etológusa most azt állítja, a jól képzett kutyák képesek erre.
A speciálisan képzett kutya meg tudja különböztetni az egypetéjű ikrek szagmintáját Fotó: Ludvik Pinc
A cseh kutatócsoport szerint az eddigi ellentmondásos eredmények a kísérletben használt kutyák képzettségi szintje közötti különbségekre vezethetőek vissza. A prágai kutatók a kísérlet során most kizárólag speciálisan képzett, szagminták azonosítására használt rendőrségi kutyákat használtak.
A tíz kutyának két egypetéjű, valamint két kétpetéjű 5 és 13 év közötti ikerpártól vett szagmintákat kellett azonosítaniuk. A szagmintákat – a bűnügyi nyomozás során szokásos módon – steril vattalapra gyűjtötték, és csavaros üvegben tárolták. A kutyák vezetőit nem avatták be a kísérletbe. Mindegyik kutya tizenkétszer csinálta végig a feladatot, s közben a mintákat tartalmazó üvegeket – amelyek közé hasonló korú gyerekektől vett mintákat keverték – minden alkalommal véletlenszerűen újrarendezték.
A kutyák mind a tizenkét alkalommal képesek voltak hiba nélkül megkülönböztetni az egypetéjű ikrektől származó mintákat is, pedig az ikrek azonos környezetben éltek, étrendjük hasonló volt, és a mintákat nem egyszerre mutatták meg a kutyáknak. Ez az eredmény rendkívül figyelemre méltó, hiszen a ma alkalmazott DNS-teszttel az azonos génállományú egypetéjű ikreket nem lehet megkülönböztetni, így azok eddig tökéletes alibivel szolgálhattak egymás számára egy bűnténynél.
Forrás: LiveScience