Harmincéves a PC – Merre tovább?
Éppen harminc éve, 1981-ben robbant a piacra minden idők legnagyobb hatású elektronikai eszköze, az IBM PC. A világ első személyi számítógépe az IBM, az Intel és a Microsoft együttműködése révén született meg. Azóta angol elnevezésének (personal computer) rövidítése mindenki számára egyet jelent az IBM-rendszerű asztali számítógéppel.
IBM PC 1981-ből. Fotó: IBM
A PC-k létalapját jelentő első mikroprocesszor, az Intel 4004 1971-ben készült el. Mai utódaival összehasonlítva játékszer volt az „ősproci“ – egy felső-középkategóriás kétmagos Intel processzor nagyjából négyezerszer gyorsabb nála. Az 1980-as évek elején már több magyar cég – először az SZKI, majd a Műszertechnika és a Videoton – is bemutatta saját IBM-alapú személyi számítógépét. A távol-keleti alkatrészek térnyerésével egyre olcsóbbá váltak a PC-klónok, és az 1990-es évek közepére kiszorították a nem IBM-kompatibilis házi számítógépeket. A piacon ma lényegében egyetlen versenytársuk akad: az Apple Macintosh.
Az első PC fejlesztésében is közreműködött magyar szakember. Les Vadasz, a világ első mikroprocesszorának vezető konstruktőre az alábbi üzenetet küldte a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban az évforduló kapcsán rendezett DOStalgia – 30 éves a PC című kiállítás látogatóinak: „Az első mikroprocesszor 2300 tranzisztorból épült fel. Mára ez a szám a milliószorosára nőtt – több mint 2 milliárdnál tartunk! Az elmúlt évtizedekben ez a technológia gyökeresen megváltoztatta mindennapi életünket, munkánkat, és a számítógépes játékok világát is. Nagy utazást tettünk, és a forradalom folytatódik…”
Vajon mit tartogat a jövő a PC számára? – kérdeztük Vámos Tibor akadémikustól, az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) intézeti tanácsának vezetőjétől. Minden nagy áttöréshez viszonylag hosszú előkészítő szakasz tartozik, mutat rá a professzor, majd így folytatja: „A legtöbb újdonságot az egészségfigyelés és gyógyászat terén, a képi megjelenítés eszközeiben, és legfőképpen a mobilitás legnagyobb mai korlátja, az energiatárolás terén várhatjuk.”
A Közlekedési Múzeumban rendezett kiállításon sok-sok ritka relikvia látható. Többek között megbámulálhatjuk az Intel 4004 processzort és a világ első valódi PC-jét, az IBM Model 5150-et, valamint az első magyar gyártású IBM-klónt: a Propert. Természetesen láthatjuk az Intel termékpalettáját, processzorait is, és nem mellékesen azt a korai e-book olvasót, amelyet a második magyar űrhajós, a Microsoft-fejlesztő Charles Simonyi ajándékozott édesapjának, Simonyi Károly fizikus professzornak.
Horváth Árpád