Gyógyírként hat az anyai szó
Hihetetlen, de igaz. Az anya telefonon keresztül elmondott bátorító szavai ugyanolyan gyógyítólag hatnak agyonhajszolt lányára, mint vigasztaló jelenléte, és sokkal többet érnek minden szöveges üzenetnél.
Fotó: dreamstime.com
A gondoskodó, megértő szavak pozitív hatással vannak a hormonok működésére, ami nyugodt, bensőséges érzést vált ki az emberben, mondja Leslie Seltzer, a Wisconsini Egyetem antropológusa. Mindez nem mondható el az e-mailben vagy SMS formájában elküldött, illetve a Facebookra írt szöveges üzenetekről. Ezek ugyanis semmilyen balzsamírt nem adnak a megtépázott idegekre, derül ki az Evolution and Behaviour tudományos szaklap tanulmányából.
Seltzer és kollégái 7–12 éves diáklányokat figyeltek meg, miután egy különösen nehéz feladat megoldásán voltak túl. Azoknál, akik ezt követően személyesen vagy telefonon beszéltek az anyjukkal, leesett a kortizol stresszhormon szint, amit az oxitocin nevű hormon felszabadulása kísért. Az oxitocin felel a jó kapcsolatban lévő személyek közötti szeretet és bizalom érzéséért. Azoknál a lányoknál, akik az iskolai feladat után szöveges üzenetet váltottak az édesanyjukkal, az oxitocin szint nem változott, a kortizol szint pedig ugyanúgy megugrott, mint azoknál, akik nem vették fel a kapcsolatot mamájukkal.
Nagyon is lehetséges, hogy az érzelmi támaszt nyújtó verbális üzenet a biztonságérzet növelését kísérő biológiai választ vált ki az embernél, mondja Jeffy Simpson pszihológus. ¬Az anyai szavak pedig mindennél jobban megnyugtatják a lányokat.
Forrás: ScienceNews