Földi űrutazás
Megdőlt a „hosszú távú űrutazás” világrekordja. Orosz űrhajósok szimulált Mars-utazáson vesznek részt, és 2011. augusztus 15-én már 521 napja voltak az „űrhajójukban”. Ezzel túlszárnyalták Valerij Poljakov 438 napos rekordját, amit 1994–1995-ben, még a Mir űrállomáson állított fel.
Első lépések a szimulált Mars felszínén. Fotó: ESA/IPMB
Annak idején Poljakov űr-orvostani, fiziológiai és lélektani kutatásokat végzett. Ezek eredményei alapján dolgozták ki azokat a gyakorlatokat, amelyek segítségével az űrhajósok – különböző edzőgépek felhasználásával – megőrizhetik az erőnlétüket.
Poljakov rekordja – amely mind a mai napig szerepel a Guinness-rekordok könyvében – valójában most sem forgott veszélyben, hiszen a Mars-utazás résztvevői az Orosz Tudományos Akadémia Orvos-biológiai Kutatóintézetének kertjében felállított makettben töltik napjaikat, a súlytalanságtól eltekintve teljesen olyan körülmények között, mint egy űrhajóban.
A kísérlet forgatókönyve szerint az „űrhajósok” megjárták a vörös bolygót, már hazafelé tartanak” és november 5-én fognak megérkezni.
A szimulált Mars-expedíció nemzetközi legénységgel indult útnak. A parancsnok az orosz Alekszej Szityev, az orvos Szuhrob Kamolov, és orosz a három kutató egyike is, Alekszandr Szmolejevszkij. A fedélzeti mérnök a francia Roman Charles, a tudományos munkát pedig az olasz Diego Urbina és a kínai Vang Jüe (Wang Yue) végzi.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és az orosz orvos-biológiai kutatóintézet Mars 500 elnevezésű közös kísérletének célja, hogy tesztelje, miként fogják elviselni az űrhajósok egy későbbi „emberes” Mars-utazás nehézségeit. A legénység a forgatókönyv szerint „járt” a vörös bolygó felszínén, a hosszas oda-visszaút alatt pedig karbantartási munkákat és tudományos kísérleteket végeznek.
Forrás: MTI