AR csodatükör

Akárcsak a régi jó, vidámparki „elvarázsolt” tükörterem, az AR tükör is lehetővé teszi, hogy az arcvonások finom módosításával megváltoztassuk egy ember kinézetét.
AR tükör működés közben Fotó: New Scientist
A londoni Queen Mary Egyetem Multimédia és Látvány kutatócsoportjának két tagja, Vlado Kitanovski és Ebroul Izquierdo konstruált egy speciális szoftvert, mely webkamerával összekapcsolva lehetővé teszi az arcvonások módosítását, és már „adás közben” is új, előnyösebb „portrét” közvetít rólunk.
A korábbi AR-alkalmazásokban a kép gyakran remegett, mivel a szoftver számára megterhelő volt a valóságos videón szereplő dolgokat elfedni egy virtuális, módosított „réteggel”. Kitanovski „tükre” ennél kifinomultabb módszerrel dolgozik: az ő programja ugyanis nem ad hozzá a képhez semmiféle szintetikus réteget. Elkészíti a felhasználó arcának háromdimenziós modelljét, ami illeszkedik az arcvonásokra, például a szájra és az orra, és magát a videót változtatja, módosítja úgy, hogy az arc egyes részei kisebbnek vagy éppen nagyobbnak látszódjanak.
Mókás effektus, lehet nevetgélni rajta… De Kitanovski azt reméli, hogy ennek a „tükörnek” komoly szerepe lehet például a plasztikai műtétek várható eredményeinek előrejelzésében. „Egy másik alkalmazásnak, amin gondolkodom – mondja Vlado –, a textúra-alapú arcmódosításoknál lehetne hasznát venni. Virtuális sminket tehetnek föl arcukra a hölgyek valós időben, a saját számítógépükön ’próbálhatnák föl’ a különféle rúzsokat és szemhéj-árnyalatokat.”
Kitanovski ezenkívül okostelefon-alkalmazást is szeretne létrehozni, de a mai telefonoknak még nincs akkora teljesítményük, hogy a programot a mostani állapotában is futtatni tudják. Az eddigi eredményeket a 2011. szeptember 11-én Brüsszelben kezdődő, a Képfeldolgozás Nemzetközi Konferenciáján mutatja be.
Forrás: PopSci