Áttörést hozhat a rákellenes vírus
Túl van az első sikeres tesztjein az a „méretre szabott” vírus, amely a véráramba fecskendezve képes kiválasztani a célba vett ráksejteket a testben. Az első klinikai kísérletek során a vírus csak a daganatot támadta meg, miközben békén hagyta az egészséges szöveteket.
Nem számít újnak az elképzelés, hogy vírusokkal vegyék célba a rákos sejteket, ám eddig közvetlenül a daganatba kellett befecskendezni azokat, hogy elkerüljék a szervezet immunrendszerének figyelmét. A kutatók a himlő elleni vakcinában is használt vírust módosították, amely így a JX-594 jelölést kapta. Szaporodása egy meghatározott kémiai útvonaltól függ, amely bizonyos ráktípusokban gyakori.
A klinikai próbában részt vevő 23, áttétes rákban szenvedő páciens véráramába különböző mennyiségben juttatták be a vírust. A legnagyobb adagot kapott nyolc páciens közül hétnél a vírus sokszorozódott a daganaton belül, de nem tette ezt az egészséges szövetekben. A vírusterápia további hat páciensnél is megállította egy időre a tumor növekedését, bár a betegek az alkalmazott egy adag vírus után nem gyógyultak ki a rákból.
„Nagyon izgatottak vagyunk, mert ez az első eset az orvoslás történetében, amikor egy vírusterápiáról igazolódik, hogy emberi intravénás alkalmazást követően szelektíven és következetesen csak a rákos szövetekben másolódik” – mondta John Bell kutatásvezető, az Ottawai Egyetem professzora.
Forrás: MTI/BBC/Nature