Rejtőzködő tengeri teknősök
A különösen veszélyeztetett cserepes teknősök rejtőzködő populációira bukkantak kutatók a Csendes-óceán keleti partvidékénél. Az itt húzódó mangrove erdők mélyén sok tengeri hüllő talált menedéket.
Fotó: dreamstime.com
A tengeri teknősök műholdas követése meglepő eredményt hozott. Egy nemzetközi kutatócsoport cserepes teknősökre (Eretmochelys imbricata) szerelt jeladó eszközöket, amelyek segítségével akár három esztendőn keresztül is képesek voltak folyamatosan nyomon követni a vándorlásukat.
A kutatást Alexander Gaos, a San Diego-i Állami Egyetem munkatársa vezette. Ő és kollégái négy országban – El Salvadorban, Hondurasban, Nicaraguában és Ecuadorban – helyeztek nyomkövetőket a cserepes teknősökre. A megfigyelések során kiderült, hogy ezek közül a tengeri hüllők közül sok felnőtt állat a partvidék folyótorkolatainak mangrove erdeiben állapodott meg. „A tengeri teknősökkel foglalkozó kutatók az elmúlt évtizedekben úgy tudták, hogy ezek a hüllők a Csendes-óceánnak erről a vidékéről eltűntek. Annak ellenére, hogy rengeteg tudományos program dolgozott a teknősök védelmén, senki sem talált itt cserepes teknőst. Az eredményeink segítenek ezt megmagyarázni: a cserepes teknősök elbújtak a mangrove mocsarakban” – mondta Alexander Gaos.
Az a tény, hogy most e súlyosan veszélyeztetett faj eddig rejtett populációira bukkantak, nem sokat változtat azon, hogy a cserepes teknős a kihalás szélén áll. A faj az óceánok trópusi övében, a két térítő között egykor lényegében mindenütt előfordult, de a mértéktelen vadászata, a modern halászati eszközök, a környezetszennyezés és a tojásrakó-helynek alkalmas, zavartalan tengerpartok megfogyatkozása miatt erősen megritkult az állománya. 1982 óra szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján, amelyben 1996-ban a kihalófélben lévő fajok közé sorolták. A mindenevő teknősök az étrendjükben előkelő helyen szereplő medúzák révén rengeteg mérgező anyagot halmoznak fel a szervezetükben, ezért a húsuk elfogyasztása nem tanácsos, a páncéljukból azonban évszázadokon keresztül rengeteg használati tárgyat készítettek – s készítenek ma is az illegálisan kifogott példányokból.
A kutatók nem tudják, miért keresik fel a cserepes teknősök a mangrove erdőket, de az új felfedezés nagyban hozzájárulhat e különösen veszélyeztetett faj jobb megismerésében, és remélhetően a megmentésében.
Forrás: BBC