Biszex kalmárok
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Az egyik mélytengeri kalmárokat vizsgáló, tizennyolc évig tartó kutatás arra derített fényt, hogy a hímek ugyanolyan gyakran párosodnak azonos neműekkel, mint nőstényekkel. Az ok: a sötétség…
Fotó: dreamstime.com
Egyes mélytengeri kalmárok nőstényei és hímjei olyannyira hasonlítanak egymásra és olyan ritkán találkoznak a fajtársaikkal, hogy a szerelmes hímek vagy nincsenek tudatában figyelmük tárgyának nemével, vagy egyszerűen nem érdekli őket. A 400–800 méteres mélységekben, ahol élnek, alig van fény, így nem csoda, ha nehézségeik támadnak a partnerek felismerésében.
A kutatók vizsgálata alapján a kalmárok rövid életük során csak kevés ideig képesek szaporodni, így bármely útjukba kerülő partnerrel párosodnak, annak nemétől függetlenül. A találkozások általában rövidek, a válogatás nélküli párosodás így jobban hozzájárul a hím szaporodási sikeréhez, mint egy hosszan tartó udvarlás, vagy az, ha még válogatós is lenne.
A kaliforniai Monterey Bay Aquarium Kutatóintézet munkatársai 39 egyedet tanulmányoztak 1992 és 2010 között, hogy többet megtudjanak az Octopoteuthis deletron faj viselkedéséről. A 19 nőstényből tízen friss párzás nyomait találták – a húsz hímből kilencen úgyszintén.
A jelek szerint a spermiumok elvesztegetésének kisebb a „költsége”, mintha megtanulnák megkülönböztetni a nemeket és udvarlásba bonyolódnának, vagy ha egyáltalán nem párosodnának – vélekedtek a kutatók. Az „élj gyorsan, halj meg fiatalon” stratégia számos kalmárra, polipra és hasonló fajra jellemző. A közelmúltban több mint ezer különböző állatfajnál figyelték meg a kutatók azonos neműek párzását, többek között pingvineknél, delfineknél és főemlősöknél is.
Forrás: MTI