Buborékokat eregető törpegalaxis

Izzó gázbuborékokat fúvó törpegalaxist kapott lencsevégre a Hubble űrteleszkóp. a kutatók szerint ezek a tágulva szétszóródó, jókora gázbuborékok szupernóvák – vagyis az életüket látványos robbanással befejező nagytömegű csillagok – maradványai lehetnek.
Fotó: Hubble
A földtől alig 9,8 millió fényévre található Holmberg–II az M81 galaxiscsoport tagja. A Holmberg nem elegáns spirálgalaxis, és nem is gömbölyded-elliptikus csillagváros, hanem egy fura és szabálytalan alakú törpegalaxis. Méltán került be tehát Halton Arp amerikai csillagász 366 nem mindennapi objektumot tartalmazó Különleges Galaxisok Atlaszába.
A holmberg–ii egykori szupernóváiból eredő lökéshullámok átsüvítettek a kis méretű csillagvároson, s eközben fölhevítették az intersztelláris gázt, amely – a fotók tanúsága szerint – bonyolult mintázatokba rendeződött. A holmbergen belül ezért ma már egymással váltakoznak a sűrűbb csillagképződési régiók és a kietlen „pusztaságok”, melyekben viszonylag kevés az anyag. Ez utóbbi, jószerével üres térségek valóságos menedékhelyei a gázbuborékoknak, merthogy ott hosszabb ideig is fennmaradhatnak. A nagyobb „népsűrűségű” területeken ugyanis valósággal szétzilálja finom, törékeny szerkezetüket a többi égitest gravitációs ereje.
Bármilyen apró galaxisnak a Holmberg–II, más érdekességeket is tartogat. A Hubble legújabb képein például egy szuperfényes röntgenforrás látható három gázbuborék közepén. Ennek erős sugárzása talán egy közepes tömegű fekete lyukkal magyarázható – bár ennek bizonyítása még további vizsgálatokat igényel.
Forrás: mti/space.com