Meteorzáport ont a Sárkány
Szombat estére várható az év talán leglátványosabb égi jelensége – a Sárkány csillagképből sugárirányban szétszóródó Draconida meteorraj érkezése. Szerencsés esetben akár több száz hullócsillagot is láthatunk egyetlen óra alatt. Persze csak akkor, ha nem lesz felhős az idő…
A Draconida meteorraj forrása, a 21P/Giacobini–Zinner-üstökös 1998-ban
Fotó: NASA
A Draconidák a 20. század meteorraja, hiszen korábban nem is létezett! A Föld légkörébe belépve látványos hullócsillagzáport keltő apró kozmikus törmelékeket, parányi porszemcséket maga után húzó 21P/Giacobini–Zinner-üstökös ugyanis csak 1900 után került bolygónk útjába.
E kométa irányváltoztatásának oka, hogy az égitest 1898 októberében megközelítette a Jupitert, amelynek gravitációs vonzása módosította mozgását, s ezzel a Föld keringési pályáján belülre került az akkor még ismeretlen, jégből-porból összetapadt üstökös pályájának Naphoz legközelebbi pontja (perihéliuma).
1933-ban a múlt század – sőt minden idők – egyik legnagyobb „csillaghullását” figyelhették meg az eget fürkésző európaiak. A helyi idő szerint az esti órákban feltűnő meteorzápor tetőpontján percenként 200-300 felvillanást láthattak az égen, de az írországi Armagh obszervatóriumában készült feljegyezésekből kiderül, hogy volt egy öt másodperces időszak, amikor közel száz Draconida meteor suhant át az égen! Ezek a hullócsillagok a szokásosnál általában halványabbaknak és lassúbbnak mutatkoztak, viszont sok tűzgömb (más néven bolida), vagyis a Vénusz bolygónál erősebb fényű meteor is feltűnt köztük.
Ilyen előzmények után nagy érdeklődéssel várhatjuk 2011. október 8-át, hiszen e napra ismét csak látványos meteorzáport ígér az előzetes számítás. Szombat este 6 óra és éjfél között két meteorfelhőn is keresztülhalad a Föld. A napnyugta körüli időszakban fényesebb meteorokra számíthatunk – ezek azoktól a porfelhőktől származhatnak, amelyeket valamikor a 19. század végén hagyhatott maga után az űrben keringő üstökös.
Animáció: NASA
A két „hullócsillagözön” közül viszont az este 10 órára várható második tűnik a bizonyosabbnak. Ez azoktól a porszemcséktől származik majd, amelyek az üstökös 1900-as és 1907-es napközelsége során illantak el a kométa „piszkos hógolyójából”. Szombat este 10 óra tájban így óránként akár hatszáz meteorvillanást is láthatunk – bár egyes szakértők csak ötven-száz hullócsillagot jósolnak erre az időszakra.
Mivel alig négy nappal leszünk a telihold előtt, égi kísérőnk erős fénye biztosan elnyomja jó néhány halványabb meteor felizzását – ám ha valóban öt-hatszáz hullócsillag fog érkezni egyetlen óra alatt, akkor bőven akadhat köztük számos fényesebb is, melyek életünk egyik legszebb természeti jelenségévé varázsolhatják majd ezt az estét. Feltéve persze, hogy nem a meteorológusoknak lesz igazuk. Mert akkor szombat este szakadni fog az eső…
Forrás: MTI/mcse.hu