A ftalátok veszélyei

Egy 2009-es tanulmány szerint a vinilpadlós laktérben élő svéd gyerekek nagyobb valószínűséggel lehetnek autisták. Ez volt az első eset, mely akkor a kutatókat is meglepte, hogy kémiai anyaggal (ftalátok) hozták kapcsolatba e betegséget.
Fotó: dreamstime
Az összefüggést felfedők egyike Bernard Weiss a Rochesteri Egyetem környezeti orvostan professzora szerint ez „érdekes és egyben zavarba ejtő”. További vizsgálatok kezdődtek arra irányulva, hogy egyes kémiai anyagok vagy kombinációik okozhatják-e az autizmust vagy más idegfejlődési rendellenességet.
Ftalátok
A ftálsav és észtereinek gyűjtőneve, szerves vegyületek. Főleg a PVC lágyítására használják – ettől lesz rugalmas. A ftálsav kis szénatomú alkoholokkal képzett észtereit oldószerként, lágyító- és rögzítőszerként használják. A dimetil-ftalát rovarűző hatású.
Azóta sok részletre fény derült. A nemzetközi Autism Genome Project 12 autizmusra hajlamosító gént azonosított. Egy, a Journal of Toxicology and Environmental Health-ben idén nyáron közölt ausztrál tanulmány alátámasztani látszik a korábbi feltevést: genetikai háttér és környezeti hatások együttesen okozhatják az autizmust, a higany is aktiválhatja a hajlamot. A Stanford University Joachim Hallmayer vezette csapat friss tanulmánya szerint a genetikai hajlamnál jóval nagyobb mértékben vannak hatással a környezeti tényezők, mint eddig hittük. A MIND Intézet kutatási igazgatója David G. Amaral vezeti a jelenleg is zajló, a betegség okait felfedni hivatott eddigi legátfogóbb kutatást: a különféle autizmus-típusokat igyekeznek elkülöníteni, hogy később ezek ismeretében személyre és típusra szabottan alkalmazhassanak megfelelő kezelési módokat. Amaral szerint az autizmus a rákbetegségekhez hasonlóan összetett s biztos benne, hogy minden embernél eltérő okokra vezethető vissza.
Előremutató, hogy kezdik mind többen belátni a veszélyeket, a 2011 novembemberében megrendezésre kerülő brüsszeli konferencián szó lesz a ftalát-mentes lágyítók fejlesztéséről. Szerencsére, mondja Krascsenits Zoltán vegyész, a felszíni vizekben szaporodó ftalátok kimutatására való szlovákiai módszer megálmodója: “Ha nem csökkentjük mihamarabb ezek mennyiségét, megnő a kockázat. Veszélybe kerülnek a Duna vizében élő egyszerű szervezetek, makrogerinctelenek, vízfelszíni poloskák, kagylók, csigák… Rájuk, méretüknél fogva a ftalátok kis koncentrációja is negatív hatással lehet, s a tápláléklánc részeként, annak végén közvetett úton a kifogott halak fogyasztása során az emberre is veszélyes lehet.”
Írta: Csibrányi Zoltán