„Az egyik leghitelesebb igazodási pont”
Az összhang jegyében kezdődött meg csütörtökön a Magyar Tudomány Ünnepe idei eseménysorozata. A vasárnapig tartó fővárosi és vidéki programok vezértémája: a tudomány szerepe a gazdaságban és a társadalomban.
A Miskolci Egyetem aulájában Pálinkás József, az MTA elnöke ünnepi köszöntőjével 2011. november 3-án megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe idei rendezvénysorozata. Az eseményfolyam vidéki és budapesti programjain az érdeklődők megismerhetik a különböző tudományágak kiválóságainak, szakterületük iránt elkötelezett és a nemzet problémáira fogékony kutatóknak korunk legégetőbb kérdéseire adott válaszait.
„A tudomány ma az egyik leghitelesebb igazodási pont, a jövőbe vetett bizalom legfőbb biztosítéka. Ezért nyilvánvalóvá kell tenni meghatározó szerepét és felelősségét a társadalom boldogulásában és a gazdaság sikerességében. Fel kell hívni a figyelmet a magyar tudomány, a hazai kutatások jelentőségére, eredményeire, tapasztalható és várható társadalmi hatásaira, a kiváló magyar kutatók értékteremtő, kultúrát formáló munkájára” – mondta a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
Beszédében felhívta a figyelmet: a tudományágak együttműködése, összekapcsolódása eredményeképpen születhetnek meg a lehető legjobb válaszok korunk kihívásaira. Az eredményhez szükség van továbbá a tudomány, a társadalom, a politika és a gazdaság valódi összefogására is.
A 2011. évi Magyar Tudomány Ünnepe vezértémája és címe: „Összhang: tudomány a gazdaságban és a társadalomban.”
Pálinkás József kiemelten fontosnak nevezte az egyes tudományterületek, tudományos műhelyek és kutatások közti összhangot. „A multi- és interdiszciplinaritás ennek az összhangnak a lényege: közös, mindenkit érintő célokért és megoldásokért kell együtt munkálkodni, többféle szemléletnek és megközelítésmódnak teret engedve.” Egyúttal a gazdaság és társadalom, sokszor eltérőnek tűnő érdekei közötti összhang megteremtését is sürgette, bízva abban, hogy a közjó és a sikeresség érdekében a tudomány képes e területek összehangolására.
A Magyar Tudomány Ünnepét először 1997-ben rendezte meg az MTA. Az Országgyűlés 2003-ban hozta meg a törvényt, amely ezt az eseménysorozatot november 3-ra helyezi. Az ünnep időpontjának kijelölésekor a törvényalkotók választása azért esett éppen erre a napra, mert Széchenyi István 1825-ben ezen a napon tette meg felajánlását, mi szerint, birtokainak egy évi teljes jövedelméből hozzák létre a mai Magyar Tudományos Akadémia elődjét, a Magyar Tudós Társaságot.
Az ünnepségsorozat fő célja, hogy Budapesten kívül az ország más területein is felhívja a figyelmet a tudományos műhelyek tevékenységére. E szellemben vasárnapig az ország több városában rendeznek népszerű ismeretterjesztő programokat, előadásokat, és sok kutatóhely megnyílik a nagyközönség előtt, bepillantást engedve a kutatók ritkán látható munkájába.
A Magyar Tudomány Ünnepe 2011 rendezvénysorozat részletes programja itt olvasható.
Forrás: ng.24.hu