Newgrange titkai

Írország máig egyik legnépszerűbbnek számító turisztikai látványossága, a rejtélyes múlt nyomait őrző Newgrange ismét hallat magáról.
Fotó: profimedia
2011. október közepétől kezdődően szlovák és ír szakemberek egy csapata annak igyekszik utánajárni, hogy a helyszínnek szemmel látható részei mellett, vannak-e eddig még fel nem fedezett átjárói és feltáratlan helyiségei. Mindezen összetett munkához olyan ultramodern vizsgálati módszert alkalmaznak, melyek egy részét korábban sose használták, Írországban.
A Boyne-kanyari lelőhely részét képező Newgrange, a szegélykövek övezte, kvarckavicsok borította, 11 méter magas és 80–85 méter hosszú földhalom, tulajdonképpen megalit folyosós sír, nagyjából 5200 éves. Az ír fővárostól Dublintól 40 kilométerre északra a Boyne-folyó völgyében található.
Régóta tudott, hogy a földhalom alatti, 18 méter hosszú folyosó egy kereszt alakú sírkamrához vezet, melyet vésett mintákkal díszítettek. Az egyetlen, dél-kelet felőli bejárat feletti résen a Nap sugarai a téli napfordulókor megvilágítják a sírkamrát.
A projektben részt vesz többek közt az ír Nemzeti Műemlékvédelmi Hivatal, a Táj és Geofizikai Szolgáltatási Iroda, a dundalki Műszaki Intézet, a Szlovák Tudományos Akadémia és a Szlovák Köztársaság Oktatási Minisztériumának kutatási tanácsadó testülete (VEGA), a pozsonyi Műszaki Egyetem és a pozsonyi Comenius Egyetem épp ilyen feladatokra szakosodott csapata. A vizsgálódás vezető szakemberei a dundalki Műszaki Intézet Bölcsészettudományi és Társadalomtudományi Kutatóközpontjának régésze Conor Brady, a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karának Alkalmazott és Környezeti Geofizika tanszékéről Roman Pasteka professzor, valamint Kevin Barton a Táj és Geofizikai szolgáltatásoktól.
Az alkalmazandó módszerek között használják az archeogeofizikai kutatásokhoz kiváló, nagy érzékenységű mikrogravitációs viszgálatot, ami a Föld gravitációs mezejének anomáliáit vizslatja. A pozsonyi szakemberek szerint ez a fajta felmérés – ami voltaképp a gravitációs tér apró iránybeli változásait határozza meg, s az adatok alapján kimutatható a felszín alatti tömegkoncentráció, így tárva fel a földben található sekély üregeket, kamrákat, akár pincéket, sírokat. Egyedülálló lehetőséget biztosíthat a sírhalom későbbi tudományos vizsgálatához.
Bevetik továbbá az üregeket sejtethető mágneses gradiometriát, az ún. elektromos ellenállás tomográfot, a föld elektromágnesességének mérésére való CMD Mini Explorer nevezetű eszközt, valamint a Mod3D képalkotó szoftvert is.
Feltérképezik például, a felszíni talajnedvességszinteket, az így kapott adatok utalhatnak a mélyebb földrétegek rendellenes vízelvezető vonalaira, tehát ezek is sejtethetnek valamiféle üreget. Minthogy eddig, ezen a helyen nem végeztek mágneses méréseket, nagyon kíváncsiak az eredményekre.
Conor Brady reménykedik abban, hogy sikerül bebizonyítani, Newgrange-ben valóban van még egy felfedezetlen átjáró és kamra. A halom északnyugati oldala mindezidáig feltáratlan maradt, tehát technikailag sincs akadálya újabb folyosó létének.
Ha az ír-szlovák kutakodás sikerrel zárul, bizonyosan tovább növekszik Newgrange népszerűsége a világ azon régészeti helyszínei sorában, melyekre a turisták is igen kíváncsiak.
Csibrányi Zoltán