Tigrishangon sírnak a csecsemők

A tigrisek és oroszlánok éppúgy üvöltenek, mint ahogyan a csecsemők sírnak – ezt a következtetést vonták le amerikai kutatók a gégében végbemenő folyamatok és az ott keletkező zajok elemzéséből.
Fotó: dreamstime
Az Iowai Egyetem kutatói Sarah Klemuk vezetésével hat állatkerti nagymacska gégéjét tanulmányozták, amelyeket orvosi okokból kellett elaltatni. A tigrisek és oroszlánok hangszalagjai mozgékonyak, zselészerűek – akár a csecsemőké –, és rendszertelen vibrálásuk reszelős üvöltést hoz létre. Csak a frekvenciában adódik különbség, és ebből fakadóan a hangfekvésben is.
Sem üvöltés, sem a babasírás nem kellemes hangzású. Az okaik azonban eltérőek: míg a csecsemők elsősorban figyelmet vagy segítséget kérnek, addig az állatok területi követeléseiket adják fajtársaik tudtára.
A nagymacskák mély és hangos üvöltése elsősorban hangszalagjaik alakjának köszönhető, ugyanis azok a legtöbb állattól eltérően nem három-, hanem négyszögletűek. Így érzékenyebben reagálnak a tüdőből kiáramló levegőre. Ezt megelőzően azt hitték a tudósok, hogy a hangszalagokban tárolt zsírnak tulajdonítható a ragadozók fejedelmi hangfekvése.
A hangszalagok kutatása az orvostudomány hasznára is válhat, ugyanis ha megértjük, hogyan épülnek fel, és hogyan befolyásolja szerkezetük a hangok keletkezését, az orvosok könnyebben meg tudják ítélni, hogyan állítsák helyre a károsodott hangszalagokat – nyilatkozta a kutatásban résztvevő Tobias Riede. Rákos betegeknek, de a hangot igénybevevő pályán dolgozó embereknek – például énekeseknek, tanároknak – is könnyen sérülhet a hangszalagjuk.
Forrás: MTI/ PLoS One