Szabadesés a Holdon
Ha egyszerre ejtünk le egy kalapácsot és egy madártollat, melyik esik le hamarabb? A Földön természetesen a kalapács – de ennek valóban csak a légellenállás az oka?
Fotó: profimedia
A tudósok már Galilei előtt is sokat töprengtek a kérdésen, elvégezték ezt az egyszerű kísérletet, és úgy érezték, hogy légellenállás nélkül minden tárgy azonos sebességgel zuhan. Az elméletet Galilei is tesztelte, s megállapította, hogy két nehéz, de különböző tömegű golyó egyszerre ér földet – abban viszont sok történész kételkedik, hogy a tudós valóban a pisai ferde toronyból végezte volna el a kísérletet, ahogyan azt a közhiedelem tartja.
Az egyenlő zuhanási sebesség elvének ellenőrzésére nagyszerű, levegő nélküli környezetet kínál a Hold. Az Apollo 15 egyik űrhajósa, David Scott 1971-ben egy kalapácsot és egy madártollat ejtett le ott. Ahogyan azt Galileitől Einsteinig számos tudós megjósolta, a két tárgy egyszerre érte el a felszínt. Az így bizonyítást nyert ekvivalencia-elv szerint valamely tárgy gravitációs gyorsulása független a tárgy tömegétől, sűrűségétől, összetételétől, színétől, alakjától és minden egyéb anyagi tulajdonságától. Az ekvivalencia-elv annyira fontos szerepet játszik a modern fizikában, hogy mélységét és hatályát mind a mai napig vitatják és kutatják.
Forrás: NASA