Túlélték az űrutazást a férgek!

A kutatók férgeket küldtek az űrállomásra a súlytalanság hatásainak tanulmányozására. A férgeket fél év után hozta vissza a Földre a Discovery űrrepülőgép.
Fotó: Nathaniel Szewczyk
2001-ben Stephen Hawking állítólag azt mondta: „Nem hiszem, hogy az emberiség túlélné a következő 1000 évet, hacsak nem népesítjük be az űrt. Túl sok baleset történhet az élettel egyetlen bolygón.”
Az űrt azonban nem olyan könnyű meghódítani. Először meg kell tanulnunk, hogyan juttathatjuk magunkat rendszeresen az űrbe olcsón és biztonságosan. Amikor ott vagyunk, alkalmazkodnunk kell a magas sugárzási szinthez és a súlytalansághoz.
A hosszú űrutazásra való felkészülés részeként a kutatók sugárzás-visszaverő pajzsokat terveztek, és folyamatosan tanulmányozzák a súlytalanság űrhajósokra gyakorolt hatásait. Ez utóbbi főleg az úgynevezett antigravitációs izmok vizsgálatára összpontosul. Ezek azok az izmok, amelyek a megfigyelések szerint elsorvadnak a földi gravitáció nélkül. De arra is utal néhány jel, hogy az űrhajósok minden izma gyengül, a szívizmot is beleértve.
„A súlytalanság nemcsak azért érinti hátrányosan az izmokat, mert kevéssé használjuk őket, hanem azért, mert megváltoztatja az izomsejtekben lejátszódó kémiai reakciókat” – magyarázza Nathaniel Szewczyk, a Nottinghami Egyetem kutatója, a Royal Society Interface szakfolyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
Szewczyk és kutatócsoportja azt vizsgálta, hogyan hat a súlytalanság egy sokat tanulmányozott fonalféreg, a Caenorhabditis elegans izmaira. Ezeknek a soksejtű élőlényeknek számos, emberrel közös génjük van, ezért segíthetnek a kutatóknak, hogy felmérjék a hosszú távú űrutazás emberi életre gyakorolt hatásait.
Az űrutazásra küldött férgeket folyékony tápoldatban tenyésztették, és a növekvő férgeket egy automatikus berendezés tette át havonta friss tápoldatba. Közben folyamatosan filmezték, hogyan boldogulnak az állatok. A férgek hat hónap után kerültek vissza a Földre, a nemzetközi űrállomásról. Ezt a viszonylag rövid időt károsodás nélkül átvészelték, de a tervek szerint a jövőben hosszabb időtartamú úton is letesztelik az állatok állóképességét.
Forrás: bbcnews