Stradivari-hegedű készítése röntgen technológiával
Egy 1704-ben készült Stradivari-hegedűről röntgenfelvételek felhasználásával készítettek pontos másolatot. A másolat talán segít a tudósoknak megfejteni a hangszer egyedülálló és nagyra értékelt hangminőségének a titkát, és a kiváló hangszer az átlagzenészek számára is elérhető lesz.
A hegedűről készült komputertomográfiai (CT) képek alapján az OsiriX képfeldolgozó program létrehozta a hegedű háromdimenziós modelljét.
Fotó: Radiological Society of North America
Jelenleg egy zenésznek több millió dollárba kerül, hogy megvásároljon egyet a mai napig fennmaradt 650 Stradivari-hegedű közül. A hangszerekből számos darabot múzeumokban őriznek és csak ritkán vagy soha sem játszanak rajtuk. A most lemásolt hegedű az amerikai Kongresszusi Könyvtárban található, a Columbia állambeli Washingtonban. Az olasz mester, Antonio Stradivari élete során (1644-1737) mintegy ezer vonós hangszert készített.
Steven Sirr, radiológus, az orvosi rendszerekkel foglakozó FirstLight Medical Systems munkatársa két hivatásos hegedűkészítő mester, John Waddle és Steve Rossow segítségével megpróbálta megfejteni a Stradivari-hegedűk titkát. Komputertomográfia (CT) felvételeket használtak, hogy letapogassák a Betts Stradivarius néven ismert hangszert. Az elkészült képek felhasználásával tanulmányozták azokat a tulajdonságokat, amelyek a hegedű hangját befolyásolják –, többek között a fa vastagságát, alakját és hajlításának az ívét.
„Két célunk volt: megérteni, hogy a hegedű hogyan működik, illetve olyan fiatal zenészek számára elérhetővé tenni a világ legtökéletesebbnek tartott hegedűjének a másolatát, akik az eredeti hangszereket nem tudják megfizetni” – nyilatkozta Sirr.
A hangszerről készült több mint 1000 CT felvételt úgynevezett sztereolitográfiai képekké alakították, hogy azokat egy számítógép vezérlésű (CNC) szerszámgép is olvasni tudja. A gépet Rossow a program számára alakította ki. A következő lépésben a komputervezérelt szerszámgépet egy háromdimenziós precíziós faragógéppel kötötték össze. Különböző fafajták felhasználásával ez faragta ki a hegedű csigáját (a nyak végén található faragást), valamint a hangszer elő-, és hátlapját. A folyamat végén a hasonmáshangszert Waddle és Rossow kézzel illesztette össze. A lakkréteget is kézzel vitték fel.
„A CT-átvilágítás a történelmi tárgyak képalkotását egyedülálló módon, erőszakos beavatkozás nélkül teszi lehetővé” – mondta Sirr. „Komputervezérelt gépekkel együtt alkalmazva nagy pontosságú másolatot készíthetünk.”
A kutatók a CT felvételek és a CNC szerszámgép segítségével további Stradivari-másolatok készítését tervezik. Az elfogadható áron gyártott hegedűk kivételes hangja így a nagyközönség számára is élvezhető lesz.
Forrás: livescience