Parazitamentes fészkek
A kékes-zöldben játszó fekete tollazatú seregélyek különösképp vigyáznak fiókáikra.
Fotó: profimedia
A világban ornitológusok hada, így a németországi Max Planck Madártani Intézettől Helga Gwinner s kutatótársai is megfigyelték, hogy száraz gallyakon, mohán, elhalt füveken kívül olyan különféle növényi részekkel, például sárgarépalevéllel, gyógy- és fűszernövényekkel, úgymint illatos turbolya friss hajtásaival bélelik fészküket. A vizsgálat során 68 különféle növényfajt azonosítottak egy-egy fészekben. E különleges növények lebomlásakor képződő vegyületek kondicionálják a fiókákat a bőrfelszínükön élő vérszívó ektoparazitákkal szemben. Úgy tűnik, immunrendszerüket serkentik valamiképpen hathatósabb aktivitásra.
Egyes vérszívó élősködők egy fióka vérének 10–40 százalékát is kiszívhatják. Előfordulhat, hogy egy teljes fészekaljat elpusztíthatnak alig pár nap alatt.
Régebben azt hitték, a fészek rejtő színének megőrzése miatt bélelik újra és újra friss elemekkel lakhelyüket, vagy, mert így próbálják párásan tartani annak levegőjét.
Kiderült azonban, hogy a seregélyek bámulatos alapossággal válogatnak: mindig azt a növényt választják, melyek számukra megfelelőek az élősködők ellen. Talán szaglás alapján buzgólkodnak? Általában a seregélyek szaglása nem a jó, de fészekrakás idejére ugrásszerűen megjavul, így már könnyen válogatnak a paraziták elleni gyógyfüvek közül, védelmezve fiókáikat.
Csibrányi Zoltán