Bevetés utáni kutyabajok

Azok a négylábú harcosok, akik aknákat és ellenséges katonákat kutatnak fel, épületeket ellenőriznek, csaknem ugyanannyira megsínylik a harccal járó szellemi terhelést, mint kétlábú bajtársaik.
Fotó: dreamstime
Egyes becslések szerint az amerikai fegyveres erők által bevetett vagy 650 katonai kutya 5 százalékánál alakul ki kutya-PTS (poszttraumás stressz), és ezeknek nagyjából a felét le is kell szerelni.
Az állatok viselkedési zavarai rég óta ismertek ugyan, a kutya-PTS fogalma azonban csak 18 hónapos, és egyelőre még vitatott is. De a katonai állatorvosok szerint valószínűleg ez az oka az Irakban és Afganisztánban erőszakos cselekményeket átélt kutyáknál tapasztalt problémáknak. Egyes kutyák hiperéberré válnak, mások kerülik az épületeket vagy az egyéb, korábban számukra semmi gondot nem okozó helyeket. Némelyikük szokatlanul agresszív lesz a gondozójával, másoknál inkább félénkség és túlzott ragaszkodás alakul ki.
És ami a legfontosabb: sok kutya nem hajlandó tovább végezni a feladatot, amire betanították.
Afganisztánban a bombák leghatékonyabb felderítőinek tartják ezeket az ebeket. A közönséges vegyszerekből készült, fémet alig tartalmazó bombák nemigen mutathatók ki hagyományos aknakeresőkkel. Ám ha a felkutatásukra betanított kutya nem végzi el a feladatát, azzal saját és „katonatársai” épségét veszélyezteti.
Dr. Burghardt, az amerikai légierő Munkakutya-kórházának viselkedéstudományi szakértője szerint a kutyák egy tárgyat, járművet vagy személyt kapcsolnak össze egy általuk tapasztalt erőszakos cselekménnyel, s attól kezdve kerülni igyekeznek azt a dolgot.
A kezelés sem egyszerű. Néha elég egy időre kivonni az állatot a szolgálatból, és sokat foglalkozni vele. Máskor az emberek pánikrohamainak leküzdésére szolgáló gyógyszereket alkalmaznak. Megint máskor a kutyát „érzéketlenítik”: biztonságos távolból tapasztaltatják meg vele a nem kívánt reakciót kiváltó hangot vagy látványt – például lövést, robbanást vagy járművet. Ha nem reagál, megjutalmazzák, majd még sokszor megismétlik a gyakorlatot, egyre közelebb a kiváltó tényezőhöz. Ha három hónap alatt sem sikerül javulást elérni, a kutyát általában leszerelik vagy más munkára osztják be.
A kutya-PTS a civil életben sem ismeretlen – szakértők szerint nem ritka például azon ebek körében, amelyeket autóbaleset ért, vagy más traumatikus eseményeket éltek át. Nicholas H. Dodmant, a Tufts Egyetem állatorvosi karának igazgatója szerint a rendellenesség nem giazán gyógyítható, bár jól kezelhető.
Forrás: nytimes