(kis híján) Megvan az „isteni részecske”
Az európai részecskefizikai kutatóintézet, a CERN tudósai Genfben ma bejelentették, hogy sikerült a 115 és 130 GeV (gigaelektronvolt) közti tartományra szűkítenük az eleddig megfoghatatlan „isteni részecske”, azaz a Higgs-bozon tömegét.
Jellegzetes ütköztetési esemény a CMS kísérletben, amelynek során két nagyenergiájú foton (pirossal) energiáját mérték az elektromágneses kaloriméterrel. A sárga görbék az ütközés során keletkezett egyéb részecskék pályáját jelzik.
CERN/CMS
A Higgs-bozon kimutatása a tízmilliárd dolláros költséggel épült Nagy Hadronütköztető (LHC) egyik fő célja. Nem véletlenül, hiszen a Higgs az egyetlen olyan elemi részecske, amelynek létét már megjósolták, de még soha, egyetlen részecskegyorsítóval sem sikerült kimutatni. Most talán ennek is eljön végre az ideje – hiszen a Higgs tömegére adott pontosabb adat egy lépéssel közelebb viszi a célhoz a fizikusokat.
A Higgs-bozon létezésére vonatkozó elméletek alapjait már 1964-ben megfogalmazták, és e részecskének alapvetően fontos szerepe lenne a Világegyetem szerkezetének magyarázatában. Ha a tudósoknak sikerül végre nyakon csípniük ezt a részecskét, azzal valószínűleg a Világegyetem születésének jelenleg legelfogadottabb elméletét, a Standard Modellt is beigazolhatják.
ng.24.hu