A hópelyhek titkai

A hópelyhek jégkristályokból álló, általában hatszöges alakzatok. A kristályok mérete és alakja attól függ, milyen a hőmérséklet és mennyi a vízpára a keletkezésük helyén.
Fotó: Kenneth Libbrecht
A mintaképződés, a hópelyhek bonyolultabb formáinak kialakulásához közel -2 °C szükséges. -5 °C –on már karcsú oszlopok és tűk jelenek meg a lapos korong szélein. -15 °C kell ahhoz, hogy létrejöhessen a legnagyobb, és a legvékonyabb hópehely – hócsillagocska -, majd a szerencsére hazánkban ritkán előforduló -30 °C fokos hőmérséklet alatt a hószemcsék újra oszlopszerű formákat alkotnak.
A Caltech egyik fizikusa Kenneth Libbrecht arra volt kíváncsi, hogy ezeken a törvényeken kívül milyen instabilitás és növekedési hatás vezet a kristályok egyre élesebbé válásához különböző hőfokon.
A -15 °C-os hópihe például éles pengeszerű szélt növeszt a nedves levegőben, a sarkai eltávolodnak az alapkorong hatszögétől, és gyorsabb ütemben képes gyarapodni, mint bármelyik melegebb időben képződött társa.
Libbrecht szerint az élesebb szélek kialakulásáért a pozitív visszacsatolási hatás felelős, és ez csak az első lépés, hogy rájöjjön hogyan hozható létre a legtökéletesebb hópehely.
Forrás: newscientist/ Hír24