Kicsi pókok nagy aggyal
A kistestű pókok agya olyan nagy, hogy a testüregük jelentős részét kitölti, sőt még a lábaikba is jut belőle.
Fotó: dreamstime
Az Amerika melegebb vidékein élő óriás-keresztespók (Nephila clavipes) testében bőven van helye az agynak.
A kutatók megmérték kilenc, különböző nagyságú pók központi idegrendszerének nagyságát. Abszolút értelemben véve persze a legkisebb pókoknak kisebb volt az agya, de a méretükhöz viszonyítva óriásinak tekinthető.
„Azt tapasztaltuk, hogy minél kisebb a pók, relatív értelemben annál nagyobb az agya” – mondta William Eberhard, a Costa Rica-i Smithson Trópusi Kutatóintézet biológusa, egyben a tanulmány szerzője, amely az Arthropod Structure & Development című folyóiratban jelent meg.
Dr. Eberhard és kollégái vizsgálata szerint a legkisebb pókok központi idegrendszere kitöltötte az előtest üregének 80 százalékát, beleértve a lábak üregének 25 százalékát is.
„Az agyszövet anyagcseréjét működtetni költséges dolog” – mondta Eberhard. „Ezek a kis pókok nagy árat fizetnek azért, hogy az agyuk működjön. Az árba néha az is beletartozik, ahogy az előtest szinte eltorzul a rengeteg agyszövettől, és ez az emésztőrendszer méretének rovására is mehet.”
A kutatók Panama és Costa Rica trópusi pókjait tanulmányozták, ahol a pókok mérete igen változatos. A legnagyobb vizsgált pók 400 ezerszer volt nehezebb a legkisebbnél.
„Mivel a legkisebb pókok sokat áldoznak agyméretük növeléséért, ugyanolyan bonyolult hálókat képesek készíteni, mint a nagyobb fajok, és viselkedésük is éppen olyan kifinomult, mint a legnagyobbaké” – mondta Eberhard.
Forrás: nytimes