Szinte mindent hall…

Német fizikusok kifejlesztették az első „nanofület,” amely képes mikroszkopikus hullámhosszú hangok észlelésére is. Az eszköz egy optikai módszerrel csapdába ejtett arany nanorészecskén alapul.
Fotó: APS
A részecskék „optikai csipesszel” ejthetők csapdába, amely ott jön létre, ahol lézerfényt fókuszálnak a térben. Ez elektromos dipólus-momentumot gerjeszt a részecskében, így azt magához vonzza a lézer elektromos mezejének legnagyobb intenzitású része. A módszert az 1980-as években fedezték fel, és a laboratóriumok gyakran alkalmazzák.
Egy müncheni kutatócsoport most kimutatta, hogy az optikai csapdába ejtett részecske igen érzékeny és apró hangérzékelőként is működhet. Kiderült ugyanis, hogy a közeli hanghullámok rezgései kimozdíthatják egyensúlyi helyzetéből a csapdában lévő részecskét. Az elmozdulás mértékéből kiszámítható a hang frekvenciája.
A kísérletekben két hangforrást használtak, vizes közegben. Az első, „hangos” forrás egy wolframtű volt, amely 300 Hz-es hangot adott ki egy hangszóró membránján. A második, halkabb forrást arany nanorészecskék csoportja alkotta, amelyeket időnként felhevítettek egy második lézerrel, hogy ezzel 20 Hz frekvenciájú hanghullámokat keltsenek. A nanofül egy 60 nm-es arany nanorészecske, amelyet 808 nm hullámhosszú lézersugárral ejtettek csapdába.
Akármelyik hangforrást kapcsolták be, a rezgések mindig a hanghullámok terjedésével megegyező irányba mozdították el a részecskét, amelynek mozgását videokamerával figyelték.
A kutatók ezután megvizsgálták a nanofül érzékenységét is, és az derült ki, hogy az akár -60 dB erősségű rezgések észlelésére is képes lehet, ez az emberi hallásküszöbnél hat nagyságrenddel nagyobb érzékenység.
A tudósok szerint az eszközzel elemezni lehet majd a mikroorganizmusok hangjait, vagy tanulmányozhatják az akusztikus rezgéseket keltő mesterséges mikro-tárgyakat.
„Az is elképzelhető – mondja a csapat egyik tagja –, hogy “kifejleszthetünk egy akusztikus mikroszkópot, amivel a hangérzékelők, viszonylag könnyen, mikroszkopikus minták közelébe juttathatók.”
Forrás: physicsworld