Fiatal kutatók díjazása
Az idén tizedik alkalommal adták át a Talentum Akadémiai Díjat, melyet Kenyeres Sándor üzletember 2002-ben alapított. A 20 ezer eurós pénzjutalommal járó elismerést évente három kutató és egy művész kaphatja meg.
Takács Ernő (kuratóriumi tag), Szász Domokos (MTA alelnöke), Kelemen Barnabás, Csonka Szabolcs, Tóth Judit és Tóth Gergely
Fotó: MTA
A díjat évente a közép-európai régió természettudományi, élettani, illetve társadalomtudományi témával foglalkozó, fiatal kutatóinak ítélik oda. A pályázatokat, a kuratórium tudományos értékük mellett, társadalmi hasznosságuk, megvalósíthatóságuk és az élet minőségére gyakorolt hatásuk alapján mérlegeli. 2007 óta a művészeti teljesítményt is elismerik. A pályázatokat elbíráló kuratórium elnöke Pálinkás József, az MTA elnöke.
Díjazottak:
Tóth Judit biokémikus, az MTA Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének munkatársa, a mikrobakteriális és humánenzimek szerkezetében és működésében mutatkozó specifikus különbségek felderítéséért kapott elismerést. A vizsgálatok fontos kiindulópontul szolgálhatnak a tuberkulózis kezelésében, mivel a bakteriális enzimek révén elősegítik a baktériumszaporodás szelektív gátlását.
Csonka Szabolcs fizikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docensének témája az atomi méretű nanoáramkörök vizsgálata, a bennük lejátszódó kvantumfolyamatok megismerése, különös tekintettel a szupravezetésre. Kísérleti területe: a nanopreparált áramkörök kvantumeffektusainak vizsgálata. A legutóbbi évtizedekben megnövekedett az olyan áramkörök jelentősége, amelyekben az elektronok mágneses momentumainak forgatásával nagyságrendekkel felgyorsítható a működési sebesség.
Tóth Gergely történész, Bél Mátyás Notitia Hungariae novae… című országleírásának kéziratban maradt részének kritikai kiadása című tanulmányáért részesült az elismerésben. Az ELTE Bölcsészettudományi Karának kutatója számos publikációban tárta fel a munka tudománytörténeti hátterét, majd hozzáfogott a mű kéziratban maradt 10 kötetének kiadásához. Bél Mátyás országleírásának forrásértéke különösen jelentős: valóságos enciklopédiája a 18. századi Magyarországnak.
Kelemen Barnabás, nemzetközi sikereket elért hegedűművész Bartók Béla összes hegedűre írt művének felvételéért érdemelte ki a Talentum Művészeti Díjat. A fiatal zenész a két esztendeje alakult, általa vezetett Kelemen-vonósnégyes első hegedűse. Amint a méltatásban is elhangzott: mind ez idáig egyetlen hegedűművész – sem magyar, sem külföldi – nem vállalkozott rá, hogy Bartók munkásságának e részét a versenyművek, rapszódiák összes változatával, alternatív befejezésével, pódiumképesen, hanglemezre rögzíthető kiérleltséggel közönség elé vigye.
Forrás: MTA