3D lézermikroszkóp az agyműködés vizsgálatára
Magyar kutatóknak sikerült elsőként a világon nagy sebességű, háromdimenziós lézermikroszkópot fejleszteni, mellyel láthatóvá válik az idegrendszer hálózatainak működése.
Rózsa Balázs agykutató Fotó: MTI / Balaton József
Az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Két-foton Képalkotó Központjában lévő új berendezéssel arra keresik a választ, hogy egyetlen idegsejt nyúlványaiban milyen matematikai műveletek zajlanak, amikor egy új információ keletkezik, illetve ennek milyen fiziológiai folyamatok állnak a hátterében. Vizsgálják az idegsejt nyúlványaiban terjedő aktív elektromos hullámokat, ezek keletkezését, tér- időbeli összegződését. A vizsgálatok az agyműködés lényegének megértéséhez vihetik közelebb a kutatókat. Az összetett idegtudományi, optikai, lézerfizikai, gépészeti fejlesztésben nagy szerepe volt a BME Atomfizika Tanszékének is.
Rózsa Balázs a mikroszkóp fejlesztését vezető kutató már 2000 környékén gondolkodott azon, hogy szükség lenne újfajta háromdimenziós technológia, mellyel mérhető az agyműködés, majd hamarosan el is indult egy alapvetően új kutatási irányzat: a kétfoton-technológiát a mikroszkópiában alkalmazták. Az újfajta optikai megoldásnak köszönhetően egyszerre akár több száz idegsejt aktivitását is tudják mérni a kutatók, sőt ezzel párhuzamosan az idegsejtek nyúlványaiban zajló, nagyon gyors információterjedési folyamatokat is tanulmányozhatják. A mikroszkóphoz komplett elektrofiziológiai mérőállomás és saját fejlesztésű vezérlő- és feldolgozóprogram is tartozik.
Forrás: MTI