Megvalósulhat a láthatatlanság!
A láthatatlanság olyasvalami, ami régóta izgatja az emberek képzeletét, ám eddig kizárólag elvi szinten lehetett megvalósítani a „nem-láthatóságot”. Mostantól azonban, létezik egy valóban kecsegtető újdonság!
Fotó: Jordi Prat-Camps
A szlovákiai fővárosban működő Műszaki Akadémia kutatója Fedor Gömöry a katalán barcelonai Autonóm Egyetem kutatójával együtt, Àlvar Sánchezzel a Science magazinban publikáltak olyasmit, ami felbolydíthatja a tudományos világ eddigi ez irányú nézeteit.
A szupravezetésnek az energetikában való alkalmazását kutató, a szlovák Gömöry professzor és a spanyol Sánchez vezette kutatási program most született eredményeképp burkolatot tudtak alkotni az egyenáram köré. Lényegében arról van szó, hogy kifejlesztettek egy, a statikus mágneses teret láthatatlanná tevő eszközt.
A statikus mágneses térről tudni kell, ez az, amit a mágnes vagy egy egyenáramú tekercs folyamatosan kibocsát. Az egyenáramú mágneses mezők alkalmazásának bizonnyal legismertebb vállfajaként a kórházi mágneses rezonanciás képalkotó berendezések említendők; közkeletű nevén ez az MRI-vizsgálat.
Az új spanyol-szlovák találmány első ránézésre semmi különös. Voltaképp egy olyan, kettő koncentrikus rétegből összeállított henger, amelyek közül a belső egy szupravezető anyag, a külső pedig az ezt magához vonzó ferromágneses. Itt megjegyzendő, a kutatásban részt vett továbbá Jordi Prat-Camps, Carles Navau, Mykola Solovyov, Ján Šouc.
A csoda akkor veszi kezdetét, amikor a készüléket mágneses mezőbe helyezik. Nem láttat ugyanis árnyékot, elképesztő de nem téríti el a statikus mágneses erővonalakat, továbbá visszatükröződés sincsen, kifejezetten erős mágneses térben is működőképes, mi több bírja a magas hőfokú nitrogénközeget. Ezen elképesztő tulajdonságainak következtében az ebbe a hengerbe helyezett, elvileg bárminemű anyag észlelhetetlenné lesz a mágneses tér számára.
A korszakindító alkotásnak a való életben történő alkalmazására számos szakterület „szemet vethet”. Àlvar Sánchez szerint jól jöhet úgy az autóiparban, mint a hajógyártásban, vagy akár a tengeralattjárók láthatatlanná tétele esetében, így a merülő egységek a mágneses felderítőkkel szemben észrevétlenek maradnak.
Az egyik legáldásosabb felhasználási területe lehet viszont az orvostudomány, minthogy számos kórházi felszerelés elektromágneses védelmét megoldhatják ilyen módon. A pacemakerrel élők számára eddig nem volt lehetséges, például egy betegség esetén az MRI vizsgálat, bár néhány éve léteznek úgynevezett MRI-biztos pacemakerek, viszont az új találmány teljes mértékben biztonságossá teheti az efféle vizsgálatot.
Az Barcelonai Autonóm Egyetem munkatársa Jordi Prat-Camps, a tanulmány társszerzője az ng.24.hu kérdésére mindehhez hozzáteszi: „10 esztendeje a láthatatlanság csupán a sci-fi kategóriába tartozott. Ma már tudományos kihívást jelent hogy ez a közeljövőben igazi valósággá válhassék. Ebben az értelemben Sánchez és munkatársai jelentik a legújabb lépést eme izgalmas cél elérése felé.”
Írta: Csibrányi Zoltán
A National Geographic Magyarország magazin 2011 októberi számában olvasható írásunk, Láthatatlanná tévő köpeny címmel.